Rewolucja technologiczna. Roboty czyszczą azjatyckie rzeki

W Azji technika przyszła na ratunek środowisku. Po tamtejszych rzekach pływają zaskakujące roboty, które zbierają śmieci. Jeden z nich ma ważne zadanie oczyszczania świętej rzeki hinduizmu - Gangesu.

Każdego roku do oceanów trafia ok. 15 miliardów kilogramów śmieci, które przypływają z rzek i wybrzeży. Stanowią jedne z największych zagrożeń dla jednego z największych ekosystemów naszej planety. Zwalczać chce to startup Clearbot, który stworzył swoiste "wodne śmieciarki".

Są to roboty, które zbierają pływające na powierzchni śmieci. Wyglądają jak niewielkie łódki. Ich działanie bazuje na specjalnych algorytmach, które pozwalają na autonomiczną nawigację i unikanie tym rozbicia się o przeszkody np. pływające statki. Najnowsza wersja robota mierzy 4 metry długości i może przenosić ładunek o masie do 1500 kilogramów. W jedną godzinę dzięki swoim przenośnikom taśmowym potrafi zebrać 200 kilogramów śmieci.

Reklama

Roboty są wykorzystywane w Hongkongu, Tajlandii oraz w Indiach. Szczególnie ważne zadanie ma robot, który zbiera śmieci w Gangesie, świętej rzece wyznawców hinduizmu. Odbywają do niej pielgrzymki i obmywają w jej wodach, co może być niebezpieczne, ze względu na jeden z największych poziomów zanieczyszczenia na świecie. Clearbot pomaga w oczyszczaniu delty Gangesu u wybrzeży Kalkuty.

Wodna śmieciarka i narzędzie badawcze

W Indiach inny Clearbot pływa po jeziorze Umiam. Obok samego zbierania śmierci konstrukcja może być wykorzystywana do innych sposób oczyszczania akwenów. Chociażby w Bangkoku usuwają glony z jezior. W Hongkongu zaś Clearbot potrafi usuwać jaja inwazyjnych ślimaków, wykorzystując do tego rodzaj zrobotyzowanego ramienia.

Startup chce oferować swoje roboty innym lokalnym firmom zajmującym się utylizacją odpadów. W ciągu kolejnych dwóch lat działać ma flota 50 maszyn. W przyszłości rozwinięte roboty mogą całkowicie zastąpić łodzie zasilane paliwami kopalnymi, które wybierają śmieci. Tym samym ograniczą wpływ na środowisko, zapewniając faktyczną zieloną przemianę.

Clearbot może także posłużyć jako narzędzie do zbierania informacji naukowcach. Mogą zostać wyposażone w szereg  czujników i narzędzi do mapowania dna dróg wodnych, testowania jakości wody i zbierania próbek. Tym samym są potencjalnym urządzeniem dla badaczy.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy