Roboty będą w dotyku jak ludzie i jeszcze same się "wyleczą". Nadchodzi era Terminatora?

Naukowcy opracowali sztuczną skórę dla robotów, która nie tylko naśladuje prawdziwą, ale i posiada zdolność samoleczenia - wystarczy doba w temperaturze 70 stopni Celsjusza i jest jak nowa.

Naukowcy opracowali sztuczną skórę dla robotów, która nie tylko naśladuje prawdziwą, ale i posiada zdolność samoleczenia - wystarczy doba w temperaturze 70 stopni Celsjusza i jest jak nowa.
Roboty będą niedługo jak T-1000. Pozwoli na to innowacyjna sztuczna skóra /materiały prasowe

Wygląda na to, że roboty będą w przyszłości nie tylko superinteligentne, ale i niezniszczalne, bo prof. Zhenan Bao i jego zespół z Uniwersytetu Stanforda wynaleźli wielowarstwową syntetyczną skórę elektroniczną, która może sama rozpoznawać uszkodzenia i dopasowywać się do siebie w przypadku urazu, umożliwiając dalsze funkcjonowanie podczas gojenia.

Nie poznasz, że to sztuczna skóra

Ten ostatni proces zajmować ma 24 godziny, jeśli odbywa się w temperaturze 70 stopni Celsjusza lub tydzień, jeśli materiał pozostaje w temperaturze pokojowej. Co więcej, to zaledwie początek podobieństw do naturalnej ludzkiej skóry, bo ta sztuczna jest też miękka i elastyczna, a zastosowane do jej produkcji warstwy mogą wykrywać zmiany termiczne, mechaniczne, ciśnieniowe lub elektryczne wokół nich, mocno zbliżając się do "oryginału".

Reklama

Naukowcy planują teraz nałożyć na siebie cienkie warstwy skóry, które mają różne zdolności, takie jak warstwa wyczuwająca zmianę temperatury, warstwa wyczuwająca nacisk i tak dalej, dzięki czemu sztuczna skóra będzie jak najbardziej zbliżona do prawdziwej.

Warto jednak pamiętać, że choć ich projekt jest z pewnością imponujący, to nie jest całkowicie nowy, bo w maju 2020 roku prof. John Yiannis Aloimonos z University of Maryland prezentował podobny, a mowa o skórze ze zmysłem dotyku.

Jak wyjaśniali wtedy badacze, pozwala ona robotom postrzegać otoczenie z większą szczegółowością i zachowywać się z większą delikatnością, co nie tylko pomaga im bezpiecznie się poruszać, ale i sprawia, że ludzie pracujący w ich pobliżu są bezpieczniejsi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roboty | sztuczna skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy