Rocket Road: Moda dla robotów staje się faktem
Odwieczna zasada ekonomii mówi, że każda potrzeba na rynku musi zostać zagospodarowana. Japońska firma Rocket Road dokonała tego, co popularnie nazywa "znalezieniem swojej niszy" i wypuściła właśnie pokaźną kolekcję ubrań dla robotów.
Czy humanoidalne maszyny zasługują na to, by mieć styl i dobrze wyglądać? Oczywiście, że tak. A przynajmniej tak sądzą pracownicy Rocket Road, firmy, która wypuściła właśnie na rynek linię odzieży przeznaczonej dla robotycznych kompanów.
Ojczyzną tego pomysłu jest oczywiście Japonia, gdzie humanoidalne roboty, czy roboty w ogóle, są niezwykle popularne. Klienci zainteresowani produktem powinni więc znaleźć się bez problemu.
Ubrania od Rocket Road, określane dla niepoznaki jako “osłona materiałowa", są dostępne w 40 różnych wzorach i kolorach.
Mogą zostać wykonane na zamówienie z wodoodpornych i antybakteryjnych materiałów, które dodatkowo mogą zapobiegać osadzaniu się pyłów i chronić maszyny przed wysokimi temperaturami.
Najważniejszą jednak misją robotycznej odzieży jest nadanie mechanoidom osobowości, wyróżnienie ich spośród tysięcy takich samych modeli i cieszenie oka ich właścicieli.
To nie pierwszy taki projekt Rocket Road, gdyż firma trudni się szyciem robo ubrań już od jakiegoś czasu i zdążyła stworzyć kilka kolekcji. Żadna z nich nie była jednak tak duża. Wcześniej kliencie nie mieli też takiej możliwości dopasowania, przerabiania i dostosowania produktów do ich wizji, potrzeb czy zachcianek.
- Powoli ubrania dla robotów stają się normą - mówi szef Rocket Road, Yukinori Izumi. - Byłoby świetnie, jeśli moglibyśmy zbliżać ludzi do maszyn poprzez wygląd tych drugich. Wielu użytkowników robotów, w tym dzieci czy osoby starsze, mogłyby dzięki temu wzbogacić swoje życie towarzyskie.
- Bylibyśmy zaszczyceni, biorąc udział w stworzeniu zupełnie nowej kultury przyjaźnienia się z robotami - dodaje Izumi.
Szef osobliwej firmy odzieżowej ma za sobą historię równie dziwną, co produkty, które oferuje. Yukinori Izumi studiował bowiem buddyjski nurt Zen, po szkole zatrudnił się w korporacji projektującej pojazdy kosmiczne, a następnie spełnił swoje dziecięce marzenie i został... zapaśnikiem.
Po drodze zaliczył również epizod w Dolinie Krzemowej, ale ostatecznie wrócił do ojczyzny i założył Rocket Road.
Od samego początku swojego istnienia zakład współpracuje z największymi producentami robotów, takimi jak Sony, Sharp czy SoftBank Robotics.
Bylibyśmy zaszczyceni, biorąc udział w stworzeniu zupełnie nowej kultury przyjaźnienia się z robotami
Izumi twierdzi, że chociaż jego oferta może dla niektórych brzmieć niepoważnie, to już za niedługo produkcja ubrań dla mechanicznych towarzyszy stanie się prężnym biznesem. W przypadku jego firmy te słowa już zaczynają się sprawdzać.