Rodzice nie mają przed tym zahamowań. NASK ostrzega

Eksperci z NASK-u nie mają złudzeń. Beztroskie wrzucanie do internetu zdjęć dzieci może mieć bardzo poważne konsekwencje, z których rodzice zazwyczaj nie zdają sobie sprawy. Po udostępnieniu materiałów tracimy nad nimi kontrolę i te następnie mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów.

Sharenting to zjawisko, które w dobie social mediów przybrało ogromną skalę. Rodzice często umieszczają zdjęcia lub wideo z własnymi dziećmi w internecie, ale nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Zjawisko dotyczy około 40 proc. opiekunów. Ci średnio w roku udostępniają 72 fotki i 24 filmy ze swoimi pociechami.

Eksperci NASK-u odradzają sharenting

Sharenting jest ogromnie popularnym zjawiskiem, ale rodzicie udostępniający w internecie zdjęcia i filmy własnych dzieci nie zdają sobie sprawy, że po wciśnięciu przycisku Opublikuj lub podobnego, tracą zupełnie kontrolę nad treściami wrzucanymi do sieci

Reklama

Eksperci NASK-u ostrzegają, że w dobie nowych technologii oraz narzędzi opartych na sztucznej inteligencji nie jest to dobrym pomysłem.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z problemu, którym jest wręcz podanie na tacy zdjęć naszych dzieci osobom, które mogą je następnie wykorzystać w nieodpowiedni sposób. Takie materiały można skopiować czy zapisać i następnie "przerobić" z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Technologie deepfake czy aplikacje deepnude (służące do "rozbierania" ludzi na zdjęciach) zyskują na popularności. W ten sposób można skrzywdzić własne dzieci.

Rodzice powinni zadać sobie kilka pytań

Eksperci NASK-u wyjaśniają, że przed upublicznieniem filmów czy zdjęć z dziećmi, rodzice powinni udzielić sobie odpowiedzi na następujące pytania:

  • W jakim celu chcesz zamieścić materiał dotyczący twojego dziecka?
  • Czy kontrolujesz, kto może mieć do niego dostęp?
  • Czy to, co wrzucasz, jest bezpieczne dla twojego dziecka?
  • Czy chciałbyś, aby ktoś opublikował podobny materiał na twój temat?
  • Czy materiał, który chcesz zamieścić w sieci, może wywołać u twojego dziecka uczucie zażenowania bądź wstydu. Teraz lub w przyszłości?
  • Czy na pewno chcesz, aby zdjęcie czy informacja na temat dziecka, którymi chcesz się podzielić w sieci, stały się częścią cyfrowego śladu, jaki zostanie z nim na zawsze w internecie?

Każdego dnia do internetu trafia około pół miliarda zdjęć i wiele z nich to obrazy z dziećmi. Zagrożeń również przybywa i dlatego tak ważna jest edukacja rodziców, którzy muszą zadbać o własne pociechy sami, gdyż nikt inny za nich tego nie zrobi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdjęcia | rodzice | dzieci | NASK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama