Rosyjskie drony nie mają szans. Masakruje je ta broń

Ukraińska armia po raz pierwszy pokazała specjalne moduły bojowe Sarp Dual, które montowane są na popularnych transporterach. To broń służąca do dziesiątkowania rosyjskich dronów.

Moduły Sarp Dual do jedno z najnowszych rozwiązań tureckiego przemysłu zbrojeniowego. Siły Zbrojne Ukrainy pokazały jeden z nich na wozie opancerzonym M113 z 1. Oddzielnej Brygady Specjalnej, walczącej w obwodzie donieckim. Zmieniło to pojazd w specjalną maszynę obrony przeciwlotniczej.

Moduły Sarp Dual są w Ukrainie. Skuteczna broń

System używany przez Ukraińców to zdalnie sterowania wieżyczka. Posiada dwa mocowania do montażu uzbrojenia, w których tak jak widać na filmie, można umieścić dwa karabiny kalibru 12,7 mm i kalibru 7,62. Istnieje jednak możliwość zamieszczenia granatnika, dla większej siły ognia w walce z piechotą czy lekkimi pojazdami.

Reklama

Sarp Dual pokazany na filmie Ukraińców służy im do niszczenia dronów, z czego spisuje się znakomicie. Ciężki karabin NSW 12,7 mm będący głównym uzbrojeniem spokojnie radzi sobie z popularnymi rosyjskimi dronami jak Lancet-3, a stabilizacja całego modułu pozwala na ostrzał nawet podczas jazdy. Co ważne to nie jedyny pojazd Ukraińców wyposażony w ten moduł.

Sarp Dual to pogromca rosyjskich dronów w Ukrainie

Te moduły stworzone przez turecką firmę ASELSAN pokazują operatowi na wyświetlaczu liczbę dostępnej amunicji. Przy tym automatycznie prowadzi kalkulację balistyczną, pokazując trajektorię lotu wrogiego celu. W przypadku uszkodzenia operator może jednak celować manualnie.

Sarp Dual jest montowany na wielu tureckich pojazdach. Zaprojektowany został tak, aby można było go zintegrować z wieloma pojazdami, co zresztą pokazali Ukraińcy, montując go na dość leciwym transporterze gąsienicowym M113. W ten sposób zrobili z niego naprawdę zabójczą maszynę.

Wozy M113, które Ukraina otrzymała od Zachodu, to uniwersalne transportery opancerzone, mogące pomieścić ośmioosobową drużynę żołnierzy. Są bardzo mobilne, mogąc jechać z prędkością 65 km\h, jednak ich pancerz i brak ciężkiego uzbrojenia ogranicza ich możliwości. Dlatego Ukraińcy montują na nich moduły Sarp Dual, zwiększające ich siłę ognia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Drony | Ukraina | Rosja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy