Spacerował po Wielkim Murze, teraz biega po Gobi. Kiedy władza nad światem?

Kilka miesięcy temu chińska firma Robot Era zaprezentowała możliwości swojego humanoidalnego robota XBot-L, pozwalając mu spacerować po Wielkim Murze Chińskim. Teraz idzie o krok dalej, wypuszczając nagranie, na którym dwa humanoidalne roboty z serii Star1 ścigają się przez pustynię Gobi.

Kilka miesięcy temu chińska firma Robot Era zaprezentowała możliwości swojego humanoidalnego robota XBot-L, pozwalając mu spacerować po Wielkim Murze Chińskim. Teraz idzie o krok dalej, wypuszczając nagranie, na którym dwa humanoidalne roboty z serii Star1 ścigają się przez pustynię Gobi.
Człowiek nie ma szans? Praktyczne zastosowania humanoidalnych robotów coraz bliżej /Robot Era /materiały prasowe

Robot Era to stosunkowo młoda firma, która wyłoniła się z Uniwersytetu Tsinghua w sierpniu 2023 roku. Mimo krótkiej historii, firma szybko zdobyła uznanie w świecie robotyki, opracowując szereg humanoidalnych robotów i precyzyjną rękę przypominającą ludzką. Firma zna się też na marketingu i specjalizuje się w promowaniu swoich wynalazków za pomocą widowiskowych materiałów wideo.

Najświeższe nagranie, nakręcone pod koniec września, przedstawia dwa roboty Star1 rywalizujące ze sobą na zróżnicowanym terenie pustyni Gobi. Oba humanoidy ścigały się po skalistych drogach, trawiastych obszarach i krętych ścieżkach. Jeden z robotów poruszał się "boso", podczas gdy drugi miał na sobie parę nowoczesnych sneakersów. 

Reklama

Wyścig Star1 na pustyni Gobi

Roboty Star1 mają wysokość 1,71 m i ważą 65 kg. Choć ich sposób biegu może wydawać się nieco nietypowy - ciało pozostaje wyprostowane, podczas gdy nogi wysuwają się do przodu - to imponują możliwościami. Robot w butach sportowych zaczął wyścig z opóźnieniem, ale szybko dogonił rywala, osiągając prędkość 3,6 metra na sekundę i utrzymał ją przez 34 minuty.

Oba roboty są wyposażone w nowoczesne silniki o mocy 400 Nm oraz układy napędowe, które zapewniają precyzyjną kontrolę ruchów. Star1 korzystają również z modułów szybkiej komunikacji i sztucznej inteligencji, która pozwala im dostosowywać się do różnych typów terenu. Komputery AI o mocy 275 TOPSów umożliwiają robotom analizę otoczenia i odpowiednie reagowanie na warunki.

Coraz większa konkurencja, coraz lepsze osiągi

Testy przeprowadzone na pustyni Gobi mają kluczowe znaczenie dla przyszłych zastosowań humanoidów Robot Era. Firma planuje wdrożyć swoje roboty w różnych środowiskach, zarówno w domach, jak i w miejscach pracy. To kolejny krok w kierunku wprowadzenia robotów humanoidalnych, zasilanych sztuczną inteligencją, do codziennego użytku.

Robot Era stara się wykorzystać rosnący potencjał rynku robotów humanoidalnych. Model Star1 jest tylko jednym z przykładów nowoczesnych humanoidów, do których należą także rozwiązania firm takich jak Tesla, Figure, Unitree czy Fourier. Konkurencja na tym polu staje się coraz bardziej zacięta, a część specjalistów sugeruje, że rozwój w tym kierunku będzie kolejnym przełomem w świecie technologii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy