Sprzedajesz na OLX? Strzeż się tego sposobu płatności

OLX to popularna platforma internetowa, za pomocą której możemy sprzedawać i kupować różne przedmioty. To również miejsce, w którym łatwo można natknąć się na oszustów. Ci znaleźli nowy sposób na pozbawienie nas kasy. Zagrożeni są sprzedający przy pomocy serwisu.

Na OLX można łatwo stracić kasę

Wielu z nas kupowało lub sprzedawało coś na OLX. Możemy tam wystawić nieruchomość, samochód, ubrania czy gadżety. Da się również znaleźć wiele świetnych przedmiotów, które nie są sprzedawane przez użytkowników nigdzie indziej. To również miejsce, w którym łatwo natknąć się na boty i internetowych oszustów. Do klasyki przeszły już pisane translatorem wiadomości, nakłaniające nas do skorzystania z dziwnej formy zapłaty, czy wchodzenia w różne linki.

Reklama

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń, dlatego taktyka internetowych oszustów musi regularnie być dostosowywana i ulepszana. Tym razem pojawiło się nowe zagrożenie, które również dotyczy sprzedających. Chodzi o sposób płatności za towar.

Kod QR na OLX? Lepiej uważaj!

Jak informuje CSIRT KNF za pośrednictwem portalu X, na OLX wykryto nową strategię oszustów. Narażeni są sprzedający, bo chodzi o sposób otrzymania płatności za towar. Oszust kontaktuje się ze sprzedającym, podszywając się pod OLX. Przekazuje ofierze informacje, iż pieniądze za towar są możliwe do odebrania  -ten został niby sprzedany. Wysyłany jest kod QR.

Tam wprowadzane są dane do naszej bankowości, jednak do żadnego przekazania pieniędzy nie dochodzi. W zamian informacje o logowaniu do banku wpadają w ręce oszustów. Jak łatwo się domyślić, zamiast otrzymania zapłaty, my możemy stracić wszystkie środki z naszego konta.

Poprzez kod QR da się zamaskować fałszywe strony internetowe, na przykład spreparowane i udające portal bankowości online. Sprzedający nie spodziewają się, że akurat w ten sposób może dojść do oszustwa i chętnie chcą odebrać należną kwotę. W rzeczywistości jednak OLX nie kontaktuje się z nami w ten sposób.

Warto o tym pamiętać, bo po sprzedaży na OLX środki otrzymamy dopiero po wysłaniu towaru i odebraniu go od kupującego. Pieniądze trafią na nasze konto, a my nie musimy korzystać z żadnych linków, aby je odebrać.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OLX | oszuści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy