Starfactory. SpaceX chce budować jedną rakietę Starship na dzień

Starfactory to duży zakład produkcyjny, gdzie SpaceX chce budować rakiety Starship. Placówka znajduje się w teksańskim Starbase w Boca Chica i obecnie jest rozbudowywana. Firma Elona Muska wierzy, że docelowo będzie tu w stanie produkować jednego Starshipa każdego dnia.

SpaceX przeprowadziło w zeszłym tygodniu udany lot orbitalny rakiety Starship i była to już czwarta tego typu próba. Misja zakończyła się ogromnym sukcesem. Obecnie firma Elona Muska przymierza się już do piątego lotu i w jego trakcie będzie chciała m.in. przetestować zmiany w systemie osłony termicznej. Przy okazji dowiadujemy się, że w budowie jest duża fabryka Starfactory.

Reklama

Starfactory to fabryka dla rakiet Starship

Choć pierwszy Starship nie jest jeszcze gotowy, tak SpaceX myśli już o 2. generacji ogromnej rakiety, która będzie jeszcze większa. Ma ona być budowana w fabryce Starfactory, która powstanie w siedzibie Starbase w Boca Chica.

SpaceX obecnie rozbudowuje własną fabrykę Starshipów, gdzie powstało kilka kolejnych prototypów rakiety.

Anderson dodała, że Starfactory znajduje się obecnie na etapie rozbudowy. Kolejna faza rozpocznie się latem i zapewni SpaceX dodatkowe ponad 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

SpaceX chce budować jednego Starshipa na dzień

Starfactory to zakład, z którym SpaceX wiąże duże plany. Docelowo fabrykę ma opuszczać jeden Starship dziennie. Tutaj będzie produkowana również 2. generacja rakiety, która ma być większa i zapewni lepsze możliwości.

SpaceX chce, aby Starship przyszłej generacji (3.) był w stanie wynosić na orbitę ładunki o masie około 200 t. Elon Musk wierzy, że powstanie cała flota rakiet, która pozwoli na skolonizowanie Marsa i wybudowanie na powierzchni Czerwonej Planety pierwszego miasta. Jest to bardzo ambitny plan i założyciel SpaceX uważa, że uda się go zrealizować w ciągu kilku najbliższych kilkudziesięciu lat.

Starship 3, który ma być wariantem latającym na Marsa, będzie miał wraz z Super Heavy 150 m wysokości. Obecnie testowana rakieta jest wysoka na około 120 m. Elon Musk dodał, że 5. lot orbitalny testowanej konstrukcji odbędzie się w ciągu około miesiąca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starship | SpaceX | Kosmos | rakiety | fabryka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy