Stephen Hawking uważa, że AI stanie się nową formą życia

Stephen Hawking od dawna nie szczędzi gorzkich słów na temat sztucznej inteligencji. Wraz z wieloma naukowcami i ludźmi ze świata najnowszych technologii jest stałym członkiem inicjatywy OpenAI, która ma za zadanie kontrolować prace nad rozwojem AI, aby ta nie wymknęła się ludziom spod kontroli.

Genialny fizyk kolejny raz ostrzegł przed przyszłością świata związaną ze sztuczną inteligencją. W trakcie konferencji Web Summit w Lizbonie, Hawking stwierdził, że "AI może rozwinąć swoją własną wolę.". Powiedział też, że "Wzrost AI może być najgorszą lub najlepszą rzeczą, która zdarzyła się ludzkości".

Wszystko zależy od nas i naszego podejścia do tego poważnego tematu. Borykający się z potworną chorobą fizyk, chciałby, aby takie technologie służyły ludzkości i pomogły nam sprawić, że życie na naszej planecie byłoby łatwiejsze.

Reklama

Jednak obserwując rzeczywistość i potworną rywalizację korporacji czy mocarstw w tematach AI, coraz częściej uważa, że spełni się mroczy scenariusz i nasza cywilizacja znajdzie się na skraju zagłady.

Hawking ostrzega, że sztuczna inteligencja nie tylko stanie się nową formą życia, która w pewnym momencie wymknie się nam spod kontroli, ale również uzna nas za wrogów i zacznie zwalczać, a to ze względu na fakt, że ludzkość propaguje zło i żyje w wielkim kłamstwie. Całkiem możliwe, że w eliminacji większości mieszkańców Ziemi pomogą jej w tym sami ludzie.

"Być może powinniśmy wszyscy zatrzymać się na moment i skupić nie tylko na uczynieniu AI lepszą i bardziej efektywną, ale także na korzystną ludzkości" - powiedział fizyk.

Źródło: / Fot. Pexels

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama