Sukces polskiego wojska. Wykryto wrogą operację w sieci
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni poinformowało o wykryciu wrogiej operacji wymierzonej przeciwko Polsce. Okazuje się, że nieprzyjacielskie operacje mogą być powiązane z działaniami GRU, czyli Głównego Zarządu Wywiadowczego Federacji Rosyjskiej. Czy to oznacza, że udaremniono rosyjski atak na Polskę?
Spis treści:
Hakerzy atakują Polskę
DKWOC, czyli Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przekazało informację o udaremnieniu próby ataku na nasz kraj. Atak w cyberprzestrzeni miał opierać się na wykorzystaniu serwerów poczty Microsoft Exchange. Ostatnio zaobserwowano próby dokonania modyfikacji uprawnień folderów skrzynki pocztowej.
Z ekspertyzy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wynika, że ofiary tego ataku znajdują się na terenie Polski, a wśród nich mogą być nie tylko przedstawiciele sektora publicznego, lecz również prywatnego.
DKWOC ocenia, że wspomniana technika (MITRE ATT&CK – T1098.002) mogła zostać wykorzystana wobec licznych podmiotów krajowych i zagranicznych, zarówno rządowych jak i sektora prywatnego, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które stanowiły cele ataków w kampanii Silence oraz incydentów związanych z kompromitacją serwerów pocztowych Microsoft Exchange.
Jak konkretnie działa metoda, którą wykryło polskie wojsko? Pierwszy etap wykorzystuje ataki typu bruteforce celem uzyskania dostępu do skrzynki pocztowej, alternatywnie używa się podatności CVE-2023-23397. Następny krok polega na zmianie domyślnych wartości dających dostęp każdemu użytkownikowi do odczytywania plików i wiadomości w kliencie pocztowym danego użytkownika.
Jak podaje DKWOC, wykorzystanie protokołu Exchange Web Services (EWS) dało nieuprawniony dostęp do skrzynek pocztowych w ramach całej organizacji. Dostęp ten może być utrzymany nawet po utracie dostępu bezpośredniego. Atak był skierowany na skrzynki o "wysokiej wartości informacyjnej".
Atak rosyjskich hakerów?
Skąd przypuszczenia, że to właśnie strona rosyjska odpowiada za atak i próbę uzyskania dostępu do zawartości skrzynek i przechowywanych tam informacji? Po pierwsze, wykrycie działań miało miejsce w czasie zwiększonej aktywności GRU, czyli rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego. Od niego zależne są różne, niekiedy szeroko znane organizacje hakerskie i cyberprzestępcze.
Ważnym wskaźnikiem okazało się również coś innego. Chodzi o bardzo sprawne zmienienie i modyfikacja ustawień wielu skrzynek w krótkim czasie. DKWOC wyklucza w ten sposób możliwość ręcznej edycji uprawnień, a to oznacza, że proceder został wykonany maszynowo, na skutek działań hakerów.
Ta metoda z kolei bardzo mocno przypomina działania wykryte wcześniej w Ukrainie, co potwierdzają wywiady amerykańskie i brytyjskie. Okazuje się, że właśnie taką taktykę stosuje grupa APT28 (Fancy Bear), która jest powiązana z rosyjskim wywiadem. Pewnym jest, że adwersarz, czyli strona atakująca cechuje się wysokim poziomem wiedzy na temat architektury Microsoft Exchange.
Cyberbezpieczeństwo Polski - co dalej?
Polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni informują, że zaatakowane podmioty nadal mogą być narażone na nieprzyjacielskie działania w cyberprzestrzeni. Wydano też zestaw rekomendacji, które mają pomóc zwalczyć problem i zwiększyć bezpieczeństwo. Pochodzą one ze storny Wojska Polskiego:
- Uruchomienie zestawu narzędzi udostępnionych przez DKWOC oraz wdrożenie środków zaradczych zgodnie z instrukcjami. Narzędzia oraz instrukcje znajdują się w załączniku ZIP.
- Wdrożenie mechanizmów umożliwiających wykrycie połączeń do skrzynki pocztowej udostępniającej foldery za pomocą innej skrzynki pocztowej na podstawie dzienników zdarzeń z lokalizacji:
a. %ExchangeInstallPath%Logging\HttpProxy\Ews\
b. %ExchangeInstallPath%Logging\Ews\
c. %ExchangeInstallPath%logging\Mapihttp\Mailbox\ - Weryfikacja kont posiadających przypisaną rolę ApplicationImpersonation[1].
- Weryfikacja ustawień dotyczących delegacji uprawnień do skrzynek pocztowych.
- Wdrożenie rekomendacji opisanych przez Microsoft oraz służby USA i GBR w dokumencie
- Audyt metod dostępu do poczty elektronicznej w celu identyfikacji potencjalnych wektorów ataku.
Są to oficjalne zalecenia, których nie warto ignorować.
Czym są Wojska Obrony Cyberprzestrzeni?
WOC to specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych RP, który został utworzony w pierwszej połowie 2022 roku. Głównym zadaniem tego rodzaju sił zbrojnych jest ochrona bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. W skład zadań wchodzi m.in. ochrona instytucji państwowych, administracyjnych i bezpieczeństwa publicznego.