Supermyśliwiec USA rozbił się podczas lądowania. Jest nagranie
Telewizja CBS opublikowała nagranie z wyglądającej niepokojąco katastrofy amerykańskiego supermyśliwca F-35B w bazie lotniczej w Teksasie. Maszyna rozbiła się podczas próby pionowego lądowania na pasie startowym.
Do dziwnego incydentu doszło dziś (15.12) w Naval Air Station Joint Reserve Base w mieście Fort Worth w Teksasie. Pilot F-35B, podczas próby pionowego lądowania, nagle utracił panowanie nad maszyną. Najpierw myśliwiec zbyt gwałtownie uderzył w płytę lotniska, a chwilę później zaczął odbijać się od niej niczym piłka. Następnie maszyna niespodziewanie stanęła na dziobie i zaczęła się obracać.
Pilot próbował ustabilizować maszynę ale jego starania spełzły na niczym. Chwilę później pilot katapultował się z pokładu. Niestety, nie wiadomo, czy nie doznał urazów, ponieważ chociaż spadochrony otworzyły się poprawnie, to jednak pilot znajdował się zbyt blisko ziemi, by mieć czas zmniejszyć prędkość opadania i w rezultacie tego dość mocno uderzył w trawnik.
To już druga w grudniu katastrofa supermyśliwca F-35B
— Zdajemy sobie sprawę z faktu katastrofy F-35B na pasie startowym w Naval Air Station Joint Reserve Base w Fort Worth i wiemy, że pilot pomyślnie się katapultował — taką informację podał Lockheed Martin serwisowi The War Zone. — Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i będziemy postępować zgodnie z odpowiednim protokołem dochodzeniowym, by wyjaśnić przyczyny katastrofy — dodali przedstawiciele koncernu.
USAF poinformowały, że niebawem rozpoczną dochodzenie w sprawie tego wydarzenia, które ma szczegółowo wyjaśnić jego przebieg. To nie pierwszy incydent w roli głównej z myśliwcami 5. generacji F-35. 2 grudnia w amerykańskiej bazie lotniczej Kadena Air Force Base na japońskiej Okinawie identyczna maszyna rozpadła się podczas holowania po płycie lotniska.
F-35B to maszyna pionowego startu i lądowania
Tymczasem na początku bieżącego roku, do wód Morza Południowochińskiego spadła maszyna na co dzień stacjonująca na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson. We wrześniu rozbiły się kolejne dwie maszyny. Jedna w Kalifornii, a druga w Południowej Karolinie.
F-35B, to wersja myśliwca przystosowana do krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL. Samolot zastąpił dotychczas używane Harriery, stając się pierwszym seryjnie produkowanym naddźwiękowcem o zdolnościach STOVL. Pierwszy lot F-35 miał miejsce 15 grudnia 2006 roku, czyli dokładnie 16 lat temu.
Polska niebawem będzie dysponowała sporą flotą tych myśliwców. 32 wielozadaniowe maszyny F-35A Lightning II pojawią się w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Myśliwce wraz z całym wyposażeniem towarzyszącym i usługami szkoleniowymi mają kosztować w sumie około 4,6 miliarda dolarów. Umowę z USA podpisano w 2021 roku. F-35 zastąpią poradzieckie MIG-29 i SU-22.