Sztuczna inteligencja DeepMind z imponującą skutecznością przewiduje pogodę

O rozwiązaniu od należącego do Google przedsiębiorstwa słyszeliśmy już wiele razy, ale nigdy wcześniej nie specjalizowało się ono w przewidywaniu… opadów deszczu.

Sztuczna inteligencja DeepMind z imponującą skutecznością przewiduje pogodę
Sztuczna inteligencja DeepMind z imponującą skutecznością przewiduje pogodęGeekweek

Przewidywanie uszkodzeń nerek, wygrywanie pojedynków z profesjonalnymi graczami, rozwiązywanie 50-letnich problemów naukowych i wiele innych - sztuczna inteligencja DeepMind wielokrotnie pokazywało swoje możliwości, a teraz dostajemy ich kolejną próbkę. Tym razem firma zaprezentowała jednak narzędzie z nieco innej bajki, a mianowicie sztuczną inteligencję do przewidywania pogody, a konkretniej opadów deszczu przez tzw. nowcasting (aktualny stan pogody i jej rozwój w ciągu najbliższych kilku godzin), które zdaniem wielu naukowców jest skuteczniejsze niż inne stosowane obecnie metody.

Przewidywanie deszczu przez rozwiązanie DeepMind skupia się na kolejnej godzinie albo dwóch, co ma ogromne znaczenie dla takich obszarów, jak służby ratownicze, wydarzenia outdoorowe czy lotnictwo. Celem firmy było zaś stworzenie narzędzia maszynowego uczenia, które przyniesie nowy poziom precyzji, wykorzystując dane z radarów o wysokiej precyzji, śledzących opady atmosferyczne co 5 min. A jest to możliwe z wykorzystaniem podejścia modelowania generatywnego, które analizuje minione 20 minut obserwacji radaru, a następnie przewiduje nadchodzące 90 min.

Narzędzie skupia się na średnich do dużych opadach deszczu, które wywołują największy wpływ na ludzi i ekonomię i... radzi sobie wyśmienicie. W testy zaangażowanych było ponad 50 wykwalifikowanych meteorologów z UK Met Office, którzy w 89% przypadków ocenili skuteczność Deep Generative Model of Rain od DeepMind na wyśmienitą, porównując ją z innymi powszechnie stosowanymi metodami przewidywania. Nic więc dziwnego, że DeepMind planuje jeszcze ulepszyć swoją metodę w zakresie długości czasu prognozy i intensywności opadów wykorzystując zebrany feedback, a następnie wprowadzić swoje rozwiązanie do powszechnego użycia.

Źródło: GeekWeek.pl/DeepMind

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas