Ta nowa metoda wykrywa materiały wybuchowe ze 100 proc. skutecznością

Jak dowiadujemy się z publikacji w magazynie naukowym Nature Communications, badacze opracowali właśnie nową metodę wykrywania materiałów wybuchowych, która może się pochwalić 100 proc. skutecznością.

Jak dowiadujemy się z publikacji w magazynie naukowym Nature Communications, badacze opracowali właśnie nową metodę wykrywania materiałów wybuchowych, która może się pochwalić 100 proc. skutecznością.
Nowa metoda skanowania wykrywa materiały wybuchowe ze 100 proc. skutecznością /Sandro Olivo/UCL /123RF/PICSEL

Brytyjscy naukowcy zaprezentowali właśnie, jak z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i  promieniowania rentgenowskiego można ze 100 proc. skutecznością wykrywać nielegalne i niebezpieczne przedmioty - w tym materiały wybuchowe, często trudne do zauważenia w przypadku klasycznego prześwietlania, narkotyki, a nawet zwierzęta. Zdaniem ekspertów ich odkrycie może mieć ogromny wpływ na branżę bezpieczeństwa, a potencjalnie także służbę zdrowia i przemysł.

Ta metoda wykrywa materiały wybuchowe ze 100 proc. skutecznością

O czym dokładnie mowa? W swoich badaniach naukowcy połączyli nową metodę pomiaru promieniowania rentgenowskiego z maszynowym uczeniem, testując ją w specjalnie w tym celu zbudowanym rentgenowskim skanerze bezpieczeństwa z wykorzystaniem przedmiotów zawierających ukryte materiały wybuchowe oraz obiektów bezpiecznych.

Reklama

Jak zauważył jeden z naukowców w czasie wcześniejszych badań, mikroskopijne zmiany czy nieregularności w obiektach powodują załamywanie promieni rentgenowskich podczas prześwietlania. To pozwoliło mu przypuszczać, że jeśli uda się opracować metodę pomiaru tych załamań, możliwe będzie identyfikowanie w ten sposób obiektów i materiałów. 

I choć zadanie nie było łatwe, bo mowa o kątach mierzonych w mikroradianach, czyli jednostce 20 tys. razy mniejszej niż stopień, to misja zakończyła się sukcesem. Połączenie tych pomiarów i sztucznej inteligencji dało zaś fenomenalne rezultaty, bo w przypadku materiałów wybuchowych mówimy o 100 proc. skuteczności wykrywania!

Autorzy badań przekonują jednak, że wykrywanie materiałów wybuchowych to tylko jedno z zastosowań ich metody, bo ich zdaniem można ją wytrenować również do szukania niewidocznych gołym okiem defektów w materiałach przemysłowych, jak szczeliny, pęknięcia czy rdza, a także obrazowania medycznego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy