Ta popularna apka z Chin to program szpiegujący. Natychmiast ją usuń!

Jedna z najpopularniejszych aplikacji w sklepie Google Play okazała się programem szpiegującym. Notująca ponad 750 milionów pobrań apka stanowi duże zagrożenie dla danych użytkowników, którzy mają ją zainstalowaną na telefonach. Jeżeli ją posiadasz, to czym prędzej skasuj!

Pinduoduo. Aplikacja szpiegująca na Androida

Jak podała redakcja serwisu CNN, jedna z najpopularniejszych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play zawiera oprogramowanie szpiegujące. Wiadomość jest o tyle szokująca, że do tej pory program zanotował ponad 750 milionów pobrań na całym świecie.

Mowa o apce Pinduoduo. To chińska aplikacja zakupowa i jedno z najpopularniejszych oprogramowań tego rodzaju w azjatyckim państwie. Jak podali dziennikarze CNN, użytkownicy, którzy pobrali Pinduoduo na swoje smartfony, mogą być narażeni na ataki malware.

Reklama

Chiny szpiegują? Stare, znałem

Eksperci nie mają złudzeń - aplikacja Pinduoduo zawierała w sobie niebezpieczne dla użytkowników oprogramowanie szpiegujące. Co istotne, wspomniane malware było znacznie bardziej zaawansowane, niż technologie wykorzystywane do tej pory. Program był w stanie narobić posiadaczom apki wiele szkód.

Jakie dostępy mogło zyskać oprogramowanie szpiegujące w chińskiej aplikacji? Program był w stanie dostać się do ustawień telefonu, zmieniając pozwolenia dotyczące np. wyświetlania reklam czy powiadomień aplikacji. Poza tym możliwy był wgląd w historię połączeń czy kontaktów użytkownika telefonu.

To jeszcze nie koniec

Chińska aplikacja została usunięta z Google Play, ale to nie koniec walki z oprogramowaniem szpiegującym. Jak doskonale wiemy, Chiny przodują w zakresie tego rodzaju praktyk i nie bez powodu świat nieustannie przygląda się np. apce TikTok. Trendy i virale to nie jedyne, co niesie ze sobą popularny program - nie brak w nim zagrożeń dla naszej prywatności. Póki co, daleko mu chyba do działania wspomnianego Pinduoduo.

Aplikacja zakupowa przeniosła poziom szpiegowania użytkownika na zupełnie inny poziom. Tym bardziej szokuje, że pobrano ją aż 750 milionów razy. Nie wiadomo dokładnie, czy po instalacji w systemie nadal nie znajduje się np. dodatkowy, ukryty program zbierający i przekazujący wrażliwe informacje użytkownika.

Polecamy na Antyweb | PlayStation wyprodukuje więcej gier. Na wszystko, nie tylko konsole

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | aplikacja mobilna | Google Play | Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama