Telefon szybko umiera? 6 sposobów, żeby zaoszczędzić padającą baterię

Kiedy kupujesz telefon, wytrzymałość baterii to jedna z głównych cech, na którą z pewnością zwracasz uwagę. Niezależnie od tego jak dobry będzie akumulator w urządzeniu, jeśli nie będziesz traktować go odpowiednio, możesz w przyszłości odczuć skutki tego zaniedbania. Poznaj sposoby na to, jak oszczędzać baterię w swoim telefonie.

Tych kilka kroków rozwiąże twoje problemy z baterią smartfonu. Przynajmniej na jakiś czas.
Tych kilka kroków rozwiąże twoje problemy z baterią smartfonu. Przynajmniej na jakiś czas.123RF/PICSEL

Jak oszczędzać baterię w telefonie?

Oszczędzanie baterii w telefonie pozwoli ci nie tylko poprawić jej żywotność każdego dnia, ale także utrzymać jej dobrą jakość długofalowo. Okazuje się, że nie tylko pojemność akumulatora może decydować o długości życia baterii.

Wyłączanie niepotrzebnych aplikacji

W nowych modelach telefonów dostępny jest adaptacyjny tryb baterii, który automatycznie zapobiega utracie energii przez zatrzymanie aplikacji działających w tle. W starszych modelach można zrobić to ręcznie. Wystarczy znaleźć w ustawieniach telefonu odpowiednią zakładkę.

W smartfonach z Androidem można wyłączyć funkcję odświeżania aplikacji działających w tle albo automatycznego uruchamiania zbędnych aplikacji.

Kontroluj, co zużywa baterię w smartfonie

Najlepszym sposobem na zapobieganie niepotrzebnej utracie baterii jest sprawdzenie, jakie aplikacje zużywają jej najwięcej. To pozwoli ci dowiedzieć się, których aplikacji nie warto używać w sytuacji, gdy nie chcesz dopuścić do rozładowania telefonu.

Dopasuj jasność ekranu

Popularna jest funkcja dostosowywania jasności ekranu do światła naturalnego. W dłuższej perspektywie może ona powodować szybszą utratę energii. Warto jest wybrać jasność ekranu, która zapewni nam wygodę, ale nie będzie obciążać urządzenia.

Ciekawą funkcją jest również tryb ciemny, który jest dostępny w ustawieniach lub niektórych aplikacjach. Włączenie go powoduje ustawienie kolorów, które przyciemnią jasny ekran, np. za pomocą zmiany tekstu na biały na czarnym tle.

Wyłącz niepotrzebne funkcje

Duża liczba powiadomień może być przyczyną szybkiej utraty energii. W ustawieniach telefonu możesz wyłączyć powiadomienia, które nie są dla ciebie ważne.

Usługa GPS również zużywa baterię. Jeśli nie musisz korzystać z aplikacji, do których potrzebna jest lokalizacja, lepiej ją wyłączyć. Podobnie można zrobić z Wi-Fi, Bluetooth i NFC, które są pożeraczami baterii.

Tryb oszczędzania baterii

To jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na wydłużenie pracy telefonu. Tryb ten zmniejsza wydajność telefonu, zatrzymuje aktualizacje, które nie są pilne i aplikacje działające w tle oraz przyciemnia ekran.

W niektórych urządzeniach jest dostępny nawet tryb ultraoszczędny, który blokuje działania większości aplikacji. Pozostawia użytkownikowi jedynie funkcję dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS.

Nie ładuj telefonu do końca

Akumulatory w telefonach zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie baterie najlepiej działają, kiedy ładuje się je krótko. Kilkuminutowe dawki prądu zapobiegną nadmiernemu rozgrzewaniu akumulatora, które jest dla niego szkodliwe.

Dużym błędem jest pozostawianie telefonu podłączonego pod ładowarkę na całą noc.

Aby dbać o baterię w telefonie, warto jej nie doprowadzać do całkowitego rozładowania oraz nie ładować jej do pełna. Najlepiej utrzymuj ją w przedziale od 30% do 90% naładowania. Takie rozwiązanie może nie wydawać się praktyczne każdego dnia. Jeśli jednak planujesz korzystać ze swojego urządzenia przez długie lata, warto praktykować taki sposób ładowania.

Podróżował rowerem po Brazylii. „Nie wpuścili nas na boisko, abyśmy mogli pograć”Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas