Twój dom się pali. Możesz zabrać ze sobą jedną rzecz. Co wybierasz?

Szybko, Twój dom się pali. Możesz zabrać ze sobą jedną rzecz, zanim wszystko pochłoną płomienie. Co to będzie? Badacze postanowili sprawdzić, co najczęściej wybieramy w takiej sytuacji. Wyniki badań raczej nikogo nie zdziwią.

Szybko, Twój dom się pali. Możesz zabrać ze sobą jedną rzecz, zanim wszystko pochłoną płomienie. Co to będzie? Badacze postanowili sprawdzić, co najczęściej wybieramy w takiej sytuacji. Wyniki badań raczej nikogo nie zdziwią.
Twój dom zaczyna się palić. Czas na ucieczkę - co zabierasz ze sobą? /Pxhere /Wikimedia

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mi na myśl (poza kotem), jest smartfon lub laptop, raczej z naciskiem na telefon. Mam w nim w końcu niemal wszystko - dostęp do konta bankowego, możliwość kontaktu z ludźmi, a w internecie najpewniej znajdę odpowiedź na większość pytań. Jak się okazuje, nie jestem w tym wyborze sama.

Zabieramy ze sobą głównie elektronikę

Z badania przeprowadzonego przez Secure Data Recovery wynika, że aż 38 procent osób zabrałoby ze sobą smartfona. 28 procent wybrałoby komputer. To daje nam aż 66 procent osób, jakie w obliczu zagrożenia sięgnęłyby po elektronikę.

Obiekty sentymentalne zabrałoby jedynie 18 procent osób. Co ciekawe, 6 procent wybrałoby drukowane zdjęcia. 3 procent uratowałoby inną elektronikę. 2 procent wzięłoby ze sobą ubrania czy biżuterię, a 1 procent zdecydowałby się na wybranie obrazów lub innych form sztuki.

Reklama

Wyniki badań nie są aż tak zaskakujące, jak mogą się wydawać na pierwszy rzut oka. Najczęściej to właśnie w chmurze, do której dostęp mamy dzięki smartfonom lub komputerom, przetrzymujemy swoje najważniejsze dane.

Bardzo ważne są dla nas również zdjęcia

Co prawda jedynie 6 procent badanych wybrało drukowane zdjęcia, jednak aż 91 procent wskazywało fotografie cyfrowe jako najcenniejsze zasoby, jakie posiadają. Które z nich określono jako najważniejsze? 62 procent badanych nie chciałoby stracić zdjęć swoich dzieci, 53 procent zdjęć bliskich osób, którzy odeszli. 20 procent nie chciałaby się rozstać z fotografiami zwierząt domowych, a 18 procent ze zdjęciami ślubnymi.

Wśród wymienianych istotnych danych cyfrowych odnajdziemy też filmy, wybrane przez 67 procent osób, a także dokumenty cyfrowe: zdrowotne, prawne i finansowe.

Badani wskazali również aplikacje, z których nie chcieliby stracić danych. Jako pierwszy na liście był Facebook (77 procent), drugie miejsce zajął Instagram (45 procent). Trzecią najczęściej wybieraną apką jest Snapchat (42 procent), później Reddit (37 procent), Twitter (27 procent) i Pinterest (18 procent). Jako ostatni na liście plasuje się TikTok, wymieniony przez zaledwie 15 procent badanych.

Firma zaznacza, że choć badani uważają dane cyfrowe za jedne z najważniejszych zasobów, których nie chcieliby stracić, prawie połowa z nich przyznała się do tego, że nie wykonuje kopii zapasowych. W analizie wyników Secure Data Recovery podkreśliło, że jest to kluczowe, jeśli nie chcemy stracić danych, na jakich nam najbardziej zależy.

Polecamy na Antyweb | Tesla zapaliła się na autostradzie. Ponad 20 tysięcy litrów wody, żeby ugasić pożar!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy