Ukraińcy zniszczyli atomową artylerię Rosjan. Potworne straty

W sieci pojawiły się bolesne dla Rosjan nagrania ze zniszczenia najcięższych artylerii w ich arsenale. Z dymem poszły 2S7 Pion i 2S4 Tulipan, które służą do niszczenia ukraińskich miast. Obie maszyny mają przydomek „atomowych artylerii”.

Rosyjscy żołnierze nie mają dobrej passy, gdyż znów stracili swoje największe działa, co Ukraińcy pokazali na filmach. Udanym polowaniem pochwalili się żołnierze 3. Oddzielnego pułku Sił Specjalnych, którzy w okolicach Bachmutu wypatrzyli rosyjskie działo 2S7 Pion i moździerz 2S4 Tulipan. Precyzyjny ostrzał amunicją kierowaną zniszczył pierwszą artylerię, a drugą mocno uszkodził.

Tak pokaźnych zdobyczy musieli pozazdrościć koledzy z 45. Brygady Artylerii walczący niedaleko Kreminny w obwodzie ługańskim. We współpracy z żołnierzami Obrony Terytorialnej udało im się zniszczyć jednego Tulipana. W ten sposób znacząco osłabili możliwości rosyjskich wojsk artyleryjskich.

Reklama

Najpotężniejsza artyleria Rosjan w płomieniach

Straty takiej broni jak 2S7 Pion i 2S4 Tulipan to niewyobrażalny cios dla rosyjskiej armii. Obie maszyny stanowią jej najcięższą artylerię o niespotykanych już w wielu państwach kalibrach, odpowiednio 203 mm i 240 mm. Służą Rosjanom do zadawania potężnych uderzeń, zwłaszcza podczas terrorystycznego ostrzeliwania miast.

Dlatego te najpotężniejsze artylerie są szczególnym celem dla Ukraińców. Ich zneutralizowanie pozwala na uratowanie wielu żołnierzy, jak i cywili. Jak podaje Oryx, do tej pory Ukraińcy bezpowrotnie zniszczyli 12 rosyjskich dział 2S7 Pion oraz 18 moździerzy 2S4 Tulipan.

2S7 Pion i 2S4 Tulipan to atomowa artyleria

2S7 Pion i 2S4 Tulipan to gąsienicowe konstrukcje, sięgające jeszcze lat 70. Powstały nie tylko jako najcięższe samobieżne artylerie ZSRR, ale także jako możliwe bronie masowej zagłady. Obie maszyny prócz standardowych pocisków odłamkowo-burzących mogą także wystrzeliwać pociski z materiałami broni chemicznej, a nawet nuklearnej.

2S7 Pion mając dłuższą armatę o kalibrze 203 mm, może strzelać także pociskami wspieranymi napędem rakietowym, które mogą lecieć na odległość ponad 47 kilometrów. Każdy pocisk 2S7 Pion waży ponad 100 kilogramów, dlatego artyleria może przenosić tylko 8 pocisków, z czego 4 na specjalnym wozie jadącym obok działa. 2S7 Pion może wystrzelić 1-2 pociski na minutę i przed wystrzałem 14-osobowa załoga słyszy specjalny alarm, aby uniknąć ran w wyniku podmuchu. Zarówno Rosja, jak i Ukraina korzystają z 2S7, jednak Moskwa ma do dyspozycji także zmodernizowane wersje Pion-M.

Moździerz 2S4 Tulipan mając jeszcze większy kaliber niż 2S7 Pion, stanowi obecnie najcięższy operacyjny system artyleryjski na świecie. Ze względu na masę i rozmiar swojego działa, 2S4 musi przechodzić w specjalną pozycję bojową, przesuwający moździerz na przód wozu, gdzie jest stabilizowany przed wystrzałem. Maksymalny zasięg artylerii wynosi 18-19 kilometrów w przypadku pocisków ze wspomaganym napędem rakietowym.

Pocisk Tulipana jest znacznie cięższy od pocisków 2S7 Pion. Najmasywniejsze pociski opracowane dla tego moździerza, ważą aż 230 kilogramów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 2S4 Tulipan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy