W Amsterdamie stanął pierwszy na świecie stalowy most wydrukowany w 3D [WIDEO]

Wszyscy wiemy, że Amsterdam mostami stoi, ma ich bowiem ponad 1300, a teraz doszedł kolejny, i to nie byle jaki, bo pierwszy na świecie wydrukowany w technologii 3D na specjalnej drukarce.

Za projekt i wykonanie odpowiada holenderskie Joris Laarman Studio. Co ciekawe, projekt mostu powstał w 2015 roku. Wówczas o nim pisaliśmy na łamach GeekWeeka, ale wtedy nie było wiadomo, kiedy zostanie zainstalowany. Teraz, po 6 latach intensywnych prac i przygotowań, w końcu to dzieło sztuki zostało zainstalowane w centrum Amsterdamu.

Na otwarciu mostu pojawiła się królowa Holandii. Można go podziwiać w dzielnicy czerwonych latarni, najstarszej części stolicy Holandii. Most nie jest tylko stalową konstrukcją. Inżynierowie zainstalowali w nim inteligentne rozwiązania ze świata Internetu Rzeczy.

Reklama

Obiekt posiada sieć czujników, które dostarczą najróżniejszych danych naukowcom z lokalnych uczelni. Dzięki nim będą mogli oni zdobyć cenną wiedzę na temat codziennego życia miasta i usprawnić jego funkcjonowanie.

Warto tutaj dodać, że most pierwotnie nie miał powstać w fabryce i nie zostać na miejsce przewieziony barką. Projekt przewidywał, że zostanie zbudowany na miejscu przez specjalne roboty zaprojektowane przez firmę MX3D.

Dwa roboty MX3D miały drukować most w technologii "antygrawitacyjnego wytwarzania warstwowego", umożliwiającej obiektom utrzymanie swojego ciężaru, na miejscu, czyli po dwóch stronach kanału. Niestety, ostatecznie tak futurystyczna technologia nie jest jeszcze dostępna, ale to wkrótce ma się zmienić.

Źródło: GeekWeek.pl/Reuters/MX3D / Fot. MX3D

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy