Ważna broń zauważona niedaleko Ukrainy. To rzadka maszyna

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazały, że niedaleko Ukrainy Rosjanie umieścili jeden ze swoich najważniejszych i najrzadszych samolotów A-50 Berijew. To konstrukcja, dzięki której Moskwa może przewidywać ruchy Kijowa.

Na lotnisku w Taganrogu w obwodzie rostowskim w ostatnich dniach specjaliści od analizy obrazów satelitarnych zobaczyli zaskakujący widok. Do obiektu przyleciał niezwykle unikatowy samolot wczesnego ostrzegania AWACS A-50 Berijew. Rosjanie mogą mieć tylko kilka takich maszyn w całym arsenale.

Ultrarzadki A-50 Berijew zauważony

Ekspert od obrazów satelitarnych Brady Africk wskazuje, że ten konkretny samolot musiał pojawić się na lotnisku w zeszłym tygodniu. Już wcześniej w trakcie wojny A-50 stacjonowały w Taganrogu. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że w mieście znajduje się siedziba projektanta samolotu i na miejscowym lotnisku wojskowym mogą być prowadzone naprawy i serwis.

Reklama

Prezencja samolotów A-50 Berijew na froncie jest niezwykle ważna dla Rosjan. To ich podniebne radary pozwalające na kontrolę i koordynację operacji powietrznych. Wiadomo, że Rosja ma naprawdę niewielką liczbę tych samolotów i każde ich uszkodzenie jest dużym ciosem. W lutym tego roku białoruscy partyzanci poinformowali, że udało im się uszkodzić jeden z tych samolotów. Dzięki temu według portalu MilitaryToday Rosja ma obecnie tylko 8 operacyjnych A-50 Berijew.

A-50 Berijew to podniebny radar Rosjan

Samolot ten to prawdziwy olbrzym o rozpiętości 50,5 metra, długości 46,5 i wysokości ok. 15, powstały na bazie sowieckiego transportowca IŁ-76MD. Jego cechą charakterystyczną jest "talerz", który jest kopułą radarową, przed którą znajduje się antena radaru systemu Szmiel. Głównym zadaniem samolotów A-50 Berijew jest wyszukiwanie różnych zagrożeń na lądzie, wodzie i przede wszystkim w powietrzu.

Jak podaje MilitaryToday może radar samolotu może znajdować pociski balistyczne już na odległości 800 kilometrów. Sama maszyna wzbija się na wysokość 5-10 kilometrów, gdzie może obserwować ogromne połacie terenów, nie narażając się na ataki. Przy tym może stale przekazywać zebrane informacje do centrów dowodzenia, koordynując obronę.

A-50 Berijew może się lecieć z prędkością 800 km\h dzięki czterem silnikom D-30KP. Samolot zapewnia Rosjanom przegląd pola walki nad Ukrainą, pozwalając nieraz przewidzieć ukraińskie ruchy samolotów, helikopterów czy pocisków. Daję to Moskwie dużą przewagę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy