Wiatraki zanieczyszczają środowisko? Wszystko przez łopaty

Turbiny wiatrowe to tak zwana "zielona energia"? Zapomnij. Zużyte łopaty wirnika zalegają na wysypiskach śmieci i zatruwają środowisko. Na szczęście ma się to zmienić dzięki sprytnemu pomysłowi.

Obracająca się turbina wiatrowa to miły widok dla każdego ekologa. Oto mamy czystą energię elektryczną, neutralną dla środowiska, która siłę wiatru zamienia w cudowny sposób w prąd. Niestety tak myślące osoby zapominają o bardzo trudnym temacie dla zwolenników zielonej energii. Wiatraki się zużywają i potem trafiają na wysypiska śmieci. Ich recykling jest bardzo trudny ze względu na wyjątkowe materiały, z których są zrobione śmigła. I ogromne rozmiary.

Problem z łopatami

Skalę problemu pokazuje sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku około 8000 łopat z elektrowni wiatrowych trafia na wysypisko śmieci. Każda łopata wirnika ma 23-45 metrów długości, czyli zajmują bardzo dużo miejsca. Szanse na to, że uda ich się z przerobić na coś innego są żadne. I tak nagle okazuje się, że tak bardzo ekologiczne źródło energii nie jest wcale neutralne dla środowiska. A z roku na rok jest gorzej. Problem "zużytych łopat" od lat nurtował ekologów. Ale na szczęście z pomocą przychodzą najnowsze technologie.

Reklama

RecyclableBlade czyli walizki z wirników

Hiszpańsko-niemiecki gigant inżynierii wiatrowej firma Siemens Gamesa opracowała zupełnie nowy sposób produkcji łopat wiatraków. Dzięki łączeniu różnych materiałów z żywicą uzyskano prosty sposób, aby po zużyciu wirnika łopaty w prosty sposób zamienić ją w materiał, który bardzo łatwo poddaje się recyklingowi.

Ten pozornie drobny problem zużywających się łopat turbin wiatrowych od lat kładzie się cieniem na całej branży wiatrowej. Nowa technologia produkcji łopat daje szansę, że takie zarzuty przestaną się pojawiać. technologię nazwano RecyclableBlade, co w wolnym tłumaczeniu znaczy "ostrze podatne recyklingowi". Pierwsze, w pełni ekologiczne łopaty już zostały zamontowane na turbinach wiatrowych w morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech. 

Twórcy łopat RecyclableBlade są przekonani, że nowe materiały pozwolą uczynić branże wiatrową całkowicie bezpieczną dla środowiska naturalnego. Do 2040 roku wszystkie turbiny w Niemczech mają zostać wyposażone w ostrza RecyclableBlade, które łatwo będzie można poddać ponownej obróbce, kiedy tylko się zużyją. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiatraki | zielona energia | recycling
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy