Wielka Brytania chce mieć masę małych reaktorów atomowych SMR

Wobec coraz trudniejszej sytuacji energetycznej Wielka Brytania przyspiesza oparcie się na energii atomowej. Aby tego dokonać, stawia na małe modułowe reaktory atomowe generacji SMR. Są one szybkie w produkcji i według Londynu pozwolą na łatwe przejście na czystą energię, bez kosztów tradycyjnych elektrowni atomowych.

Jak donosi portal Engineering News-Record 19 grudnia firma Balfour Beatty podpisała umowę z przedsiębiorstwami Holtec Britain (część firmy Holtec International) i Hyundai Engineering and Construction na stworzenie w Wielkiej Brytanii sieci małych reaktorów modułowych SMR-160. Tego samego dnia Rolls-Royce zapowiedział, że zbuduje trzy fabryki tworzące części do własnych reaktorów SMR. Wszystko to wiąże się z nową strategią Wielkiej Brytanii, która stawia na reaktory modułowe SMR jako przyszłość swojej energetyki.

Małe elektrownie atomowe na ratunek Wielkiej Brytanii

Planowane reaktory modułowe SMR-160 to konstrukcje przedsiębiorstwa Holtec International, które mogą generować maksymalnie 160 MW energii. Wydaje się to dosyć słabą inwestycją w porównaniu do tradycyjnych elektrowni atomowych, łatwo osiągających moc ponad 1000 MW. Niemniej zaletą SMR jest to, że mogą być budowane w kilka lat, a ich konserwacja jest znacznie prostsza niż większych reaktorów.

Reklama

Rząd Wielkiej Brytanii chce, aby do 2050 roku aż 25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego z zaspokajała energia atomowa, generując 24 GW energii. Reaktory SMR mają pomóc w osiągnięciu tego celu. Dlatego brytyjskie firmy pod koniec roku zaczęły działać, w celu jak najszybszego rozpoczęcia ich budowy.

Nowe elektrownie SMR zbudowane do 2050 roku

Balfour Beatty jako jedna z pierwszych firm, ma stworzyć reaktor SMR w Wielkiej Brytanii. Według planów do 2050 roku zbuduje aż 32 takich reaktorów o łącznej mocy ok. 5,1 GW. Konstrukcja pierwszego z nich ma się rozpocząć w 2028 roku. Na razie jednak firma konsultuje z Holtec Britain i Hyundai Engineering and Construction tereny, na których ma powstać pierwsza seria reaktorów modułowych. Najbardziej prawdopodobne są dwa reaktory na terytorium Anglii i jeden w Walii.

Wraz z nabieraniem rozpędu przez plan nowych reaktorów w Wielkiej Brytanii, do akcji weszły też inne krajowe firmy. Jedną z nich jest Rolss-Royce, który zapowiedział, że jest na etapie wyboru miejsca pod budowę fabryki części do reaktorów SMR.

Inną firmą, która chce budować w Wielkiej Brytanii "małe" reaktory atomowe to GE Hitachi Nuclear Energy, która w 2023 ma otrzymać potwierdzenie bądź odmowę swojego projektu budowy reaktora SMR. Zakłada on stworzenie SMR o mocy aż 300 MW wykorzystujących do pracy wrzącą wodę z pasywnym systemem chłodzenia.

Niemniej większość projektów jest na razie na papierze. Faktem jest jednak, że wiele firm rozpoczęło wyścig o podbój brytyjskiej energetyki atomowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smr | Wielka Brytania | energia atomowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy