Zarobki w IT poszybowały w górę. W rok zarobią ponad ćwierć miliona złotych netto

Branża IT wciąż się rozwija. Nie tylko obserwujemy ciągły wzrost liczby ogłoszeń o pracę, ale również wzrost wynagrodzeń. Pracodawcy, by pozyskać odpowiednich kandydatów, muszą zaoferować wyższe zarobki.

No Fluff Jobs przeanalizował rynek IT. Z roku na rok jest nie tylko więcej ogłoszeń o pracę, ale na poszczególnych stanowiskach można więcej zarobić.  Połowę ogłoszeń o pracę stanowią trzy kategorie związane z programowaniem (Backend, Frontend i Fullstack). Największą ilość stanowi Backend. Brakuje specjalistów Supportu, Big Data i Business Analysis. Luka może wynosić nawet 150 tys. osób.

Ile zarobi junior, mid i senior?

W 2022 roku niemal odnotowano wzrost wynagrodzeń niemal we wszystkich przedziałach wynagrodzeń w stosunku do 2021 roku. W przypadku seniorów odnotowano wzrost o 19 proc., mediana oscylowała w przedziale 18-25 tys. złotych netto.

Reklama

Wśród midów mediana wynagrodzeń była w przedziale 14,0-22,2 tys. złotych netto. Odnotowano wzrost od 12 proc. w przypadku górnych widełek do 17 proc. w przypadku dolnych.

Mediana juniorów wynosiła 6-9,5 tys. zł netto. W przypadku dolnych widełek nie odnotowano zmian, górne wzrosły o 8 proc.

Jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane?

Na liście ogłoszeń o pracę w 2022 roku dominowała znajomość SQL. Był wymagany w 18,4 proc. ogłoszeń o pracę. Niewiele mniej pracodawców oczekiwało znajomości Java (17,1 proc.) i JavaScript (16,9 proc.). Z roku na rok zyskuje także Python i to właśnie jego znajomość oraz jezyka Java mogą pozwolić zarobić najwięcej wśród specjalistów współpracujących na umowach B2B. Przedział wynagrodzeń wyniósł od 17 do 25 tys. zł netto (+VAT).

Osoby zatrudnione na umowę o pracę zarobiły najwięcej ze znajomością SQL, Pythona, Javy oraz Reacta.

Przeczytaj także:

Książki na dobranoc przeczyta... sztuczna inteligencja. AI w Apple Books

Sztuczna inteligencja obroni nas w sądzie? Rozprawa już w lutym 

Xiaomi wchodzi do branży motoryzacyjnej i rzuca wyzwanie Tesli. Ich auto ma być lepsze od modelu 3

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama