Zbudują kolejny zbiornik retencyjny. Planowane konsultacje

Południowe regiony Polski inwestują w ochronę przeciwpowodziową, budując kolejne zbiorniki, aby zwiększyć możliwości retencjonowania wód spływających z gór. Portalsamorzadowy.pl poinformował o budowie kolejnego obiektu. Wiadomo, w jakim powiecie będzie zlokalizowany. Dokładne miejsce wymaga konsultacji z samorządami, które znają potrzeby i możliwości przestrzenne regionu.

Zbiornik Racibórz zniwelował niszczycielskie skutki powodzi we wrześniu 2024 r.
Zbiornik Racibórz zniwelował niszczycielskie skutki powodzi we wrześniu 2024 r.Lukasz Kalinowski/East NewsEast News

Powódź, która nawiedziła południową część Polski we wrześniu, przyniosła ogrom zniszczeń. To nie tylko zniszczenia domów, zabytków, ale także wymierne straty dla branży turystycznej, gdyż znaczna większość rezerwacji była odwoływana, nawet w miejscach niedotkniętych powodzią. Z pewnością skala katastrofy byłaby znacznie większa, gdyby nie inwestycje w ochronę powodziową, które zrealizowano od ostatniego takiego zdarzenia z 1997 r.

Polska inwestuje w ochronę przeciwpowodziową

Według Polskiej Agencji Prasowej największą liczbę inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową realizuje się w południowo-zachodniej części Polski. W ciągu 20 lat od powodzi wydano około miliarda złotych na inwestycje tylko na Dolnym Śląsku. Obejmowały budowę zbiorników, jazów oraz wałów.

W ostatnich latach powstały cztery takie suche poldery na Ziemi Kłodzkiej - w Boboszowie, Kosnowicach, Szalejowie i Roztokach. Jedną z ważniejszych realizacji był suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, który może pomieścić 185 mln metrów sześciennych wody, osiągając wówczas powierzchnię 26 ha. Do tego wyremontowano istniejące obiekty zabezpieczające co najmniej tysiące ha, włącznie ze starymi konstrukcjami, jak np. suchy zbiornik Bolków z 1912 roku.

Powódź pokazała, że potrzebujemy kolejnych zabezpieczeń, co zgodnie potwierdzają hydrolodzy. W tym zbiorników przeciwpowodziowych, a zwłaszcza polderów, czyli suchych zbiorników, które wypełniane są jedynie w czasie wezbrań. Na co dzień można je swobodnie użytkować, np. jako pola uprawne, czy łąki. Niedawno informowaliśmy was o budowie nowego polderu w województwie podkarpackim na rzece Budzisz we wsi Góra Ropczycka. Zbiornik będzie chronił okoliczne tereny, w tym Sędziszów Małopolski. Teraz portalsamorzadowy.pl przekazał, że rusza budowa kolejnego obiektu, tym razem na Śląsku.

Nowy zbiornik przeciwpowodziowy w województwie śląskim. Trwają konsultacje

Na razie wiadomo, że kolejny zbiornik retencyjny będzie wybudowany w powiecie bielskim. Obszar ten wybrano ze względu na cieki wodne, które podczas ulewnych deszczów zamieniają się w rwące potoki, które wylewając, doprowadzały do powodzi. Woda następnie przemieszczała się w niższe części województwa, powodując szereg zniszczeń w kolejnych gminach. Dokładna lokalizacja ma być wybrana po rozmowach z samorządami.

W najbliższych tygodniach planujemy rozmowy z samorządami, aby wspólnie wypracować konsensus, co do lokalizacji tej inwestycji
Deklaruje Marek Wójcik cytowany przez serwis.

Z kolei Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic dodał, że istotne jest też wprowadzenie małej retencji na mniejszych ciekach, ponieważ nie wszędzie jest miejsce na duże zbiorniki, a potrzebna jest ochrona przed wodą spływającą z Beskidów.

"Wydarzenia": Wypłata zasiłków dla powodzian przyspieszyPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas