Zmiana nadawania TVP od 15 grudnia. Potrzebny nowy dekoder?

Marcin Szałaj

Oprac.: Marcin Szałaj

Aktualizacja

Starsze telewizory w zachodniej części Polski właśnie przestały odbierać kanały TVP. Ich posiadaczom do oglądania zostało tylko kilka programów w ramach multipleksu 8. Jak sprawdzić, czy konieczny będzie zakup nowego telewizora albo dekodera do telewizji naziemnej?

Zmiany w telewizji naziemnej. Zachodnia część Polski ma dziś komunikat "Brak sygnału" na programach TVP.
Zmiany w telewizji naziemnej. Zachodnia część Polski ma dziś komunikat "Brak sygnału" na programach TVP.INTERIA.PL

Zmiany w telewizji naziemnej od 15 grudnia

15 grudnia na zachodzie Polski i 19 grudnia we wschodniej części kraju odbiorniki (dekodery albo telewizory) bez DVB-T2 przestaną odbierać kanały TVP. W starym standardzie telewizji naziemnej (DVB-T) będzie można obejrzeć tylko cztery programy: WP, Metro, Nowa TV i Zoom TV.

Żeby odbiór programów TVP i wszystkich innych kanałów telewizji naziemnej był możliwy, musimy dysponować dekoderem DVB-T2. Jeżeli w ostatnich latach kupowałeś telewizor – masz już wszystko, co potrzebne. Wszystkie odbiorniki wyprodukowane po 2020 roku i sprzedawane w Polsce powinny być gotowe do odbioru nowej telewizji naziemnej. W praktyce zdecydowana większość telewizorów wyprodukowanych po 2016-2017 roku ma fabryczny dekoder DVB-T2.

Jeżeli jednak w pokoju jest starszy model telewizora albo dekodera, trzeba będzie kupić urządzenie obsługujące standard DVB-T2. To wydatek rzędu 100-200 zł. Co ważne – nie ma potrzeby kupowania nowej anteny.

Zanim jednak pośpieszymy do sklepu, aby zapewnić sobie dostęp do telewizji naziemnej na kolejne lata dobrze sprawdzić, czy w ogóle musimy cokolwiek kupować.

Jak sprawdzić, czy telewizor albo dekoder ma DVB-T2?

Najbardziej oczywistym sposobem, żeby sprawdzić, czy telewizor lub dekoder obsługuje DVB-T2 jest lektura instrukcji obsługi. Wszyscy wiemy jednak, że zapisane drobnym druczkiem książeczki w najlepszym przypadku lądują głęboko na dnie pudła, w gorszym – na dnie śmietnika. Z pomocą przychodzi internet – wpisanie nazwy modelu telewizora czy dekodera (dokładne oznaczenie znajdziesz na tabliczce znamionowej z tyłu lub na spodzie urządzenia) i dodanie do wyszukiwania "DVB-T2", powinno natychmiast wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

W przypadku dekoderów sprawa powinna być jeszcze łatwiejsza, producenci chwalą się nowym standardem od razu na pudełku. To główny powód dla zakupu ich produktów.

Jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie, czy telewizor lub dekoder pozwala na odbiór nowego standardu nadawania kanałów telewizji naziemnej. Co najważniejsze, taka weryfikacja daje stuprocentową pewność.

Jeżeli po włączeniu telewizora (bez dekodera telewizji satelitarnej, o ile go posiadasz) na liście kanałów masz te najbardziej popularne – Polsat czy TVN – pewne jest, że dysponujesz wszystkim, co niezbędne, do odbioru telewizji naziemnej w DVB-T2.

Kanały TVP, oprócz kilku innych w ramach 8. multipleksu (MUX-8), są ostatnimi, które do tej pory można oglądać w starym standardzie DVB-T. Prywatne telewizje standard nadawania na DVB-T2 zmieniły w połowie 2022 roku. Jeśli masz do nich dostęp, masz DVB-T2 i nie musisz przejmować się zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, która nastąpi 15 i 19 grudnia 2023 roku.

Wtedy wystarczy wejść w ustawienia telewizora lub dekodera i wyszukać programy. Po tej zmianie kanały TVP powinny powrócić.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas