Zobacz, jak potężne możliwości ma system rozpoznawania twarzy o nazwie Tidal

Google X to oddział znany wszystkim fanom najnowszych technologii z tego, że inżynierowe pracują tam nad najbardziej zaawansowanymi projektami. Co jakiś czas możemy zobaczyć efekty działań. Tym razem to ryby, ale...

W ramach projektu o nazwie Tidal, nie mylić go z jednym z popularnych serwisów internetowych, naukowcy opracowali zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji, która specjalizuje się w rozpoznawaniu twarzy ryb. Może wydawać się to trochę groteskowe, bo po co komu budowa takiego systemu dla stworzeń morskich, ale eksperyment ma też kontrowersyjny cel.

Inżynierowie testują technologię Tidal na ławicach ryb, by jak najbardziej wyszkolić system rozpoznawania twarzy. Na opublikowanym materiale filmowym możemy zobaczyć przebieg jednego z testów. Okazuje się, że system jest w stanie w trybie rzeczywistym jednocześnie śledzić tysiące głów ryb. To niesamowite osiągnięcie.

Reklama

Przedstawiciele projektu Tidal informują na swoim blogu, że opracowana przez nich technologia nie tylko potrafi śledzić jednocześnie tysiące szybko poruszających się dowolnych obiektów, ale jeszcze takich, które są niemal identyczne. Oznacza to, że jest zdolna do rejestracji najmniejszych szczegółów odróżniających obiekty od siebie.

Google X docelowo chce opracować i zaoferować hodowcom ryb, a także zwierząt hodowlanych system rozpoznawania twarzy wsparty sztuczną inteligencją, dzięki któremu będą mogli oni stale i precyzyjnie monitorować każde ze zwierząt. Jest to niezwykle ważne w kwestii odpowiedniego ich żywienia i lepszej jakości życia, co później przekłada się to np. na jakość mleka i mięsa.

Oprócz zastosowań typowo hodowlanych, Tidal znajdzie również zastosowanie w budowie nowej generacji systemów monitoringu miejskiego. Będzie mógł on jeszcze dokładniej obserwować tysiące ludzi jednocześnie, wraz z pozyskiwaniem szczegółowych informacji na ich temat. Taka technologia idealnie sprawdzi się np. podczas imprez masowych. Śledzenie takich ilości ludzi dotychczas nie było możliwe.

Źródło: GeekWeek.pl/Google / Fot. Google/Tidal/Chris Burns

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama