Drapacz chmur

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:23) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (11:04)
Drapacz chmur (wieżowiec), to budynek o znacznej wysokości, przeznaczony do przebywania w nim ludzi. Ta ostatnia cecha wyróżnia ten obiekt od wież oraz masztów.
Drapacz chmur - najważniejsze informacje
Drapacz chmur. Burdż Chalifa w Dubaju to najwyższy budynek na świecie. /123RF/PICSEL

Drapacz chmur - najważniejsze informacje

Wieżowce pełnią różnorodne funkcje: począwszy od biurowców, przeznaczonych dla korporacji i instytucji oraz siedzib placówek rządowych, po luksusowe apartamentowce.

Drapacze chmur nie są powszechne we współczesnej architekturze ze względu na trudności w ich wznoszeniu. Dobitnym przykładem jest zaawansowany technologicznie Burdż Chalifa – drapacz chmur w Dubaju, będący obecnie najwyższym wieżowcem na świecie

Termin „wieżowiec” bądź „drapacz chmur” nie odnosi się do konkretnej wysokości, gdyż ta nie została nigdzie sklasyfikowana. Dla przykładu w USA za wieżowiec uznaje się budynek o wysokości ponad 150 metrów.

Tytuł najwyższego wieżowca świata to łakomy kąsek dla inwestorów, dlatego stale trwa o niego rywalizacja. Obecnie wygrywają Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj, Burdż Chalifa).

Gdzie wybudowano pierwszy drapacz chmur?

Pierwszym drapaczem chmur był Home Insurance Building w Chicago, budowany na przełomie 1884/1885 roku.

Najwyższy drapacz chmur godny podziwu

Burdż Chalifa w Dubaju to aktualnie najwyższy budynek na świecie, którego wysokość wynosi 828 metrów.

Drapacze chmur jako „pionowe miasta”

Wiele osób uznaje drapacze chmur za „pionowe miasta”. Ich charakterystyczna konstrukcja, w której mieszczą się sklepy, biura, hotele, mieszkania, siłownie, baseny i wiele innych udogodnień, sprawia, że wszystko znajduje się w jednym budynku.

Temat Drapacz chmur znajdziesz również w serwisie:

Drapacz chmur - Wiadomości