10 wieżowców, które niedługo zobaczymy w polskich miastach
Miasta rozwijają się nie tylko przestrzennie, ale także w rosną w górę. Choć większość drapaczy chmur powstaje w Warszawie (co niespecjalnie powinno nas dziwić), to również inne miasta wzbogacą się o nowe wysokościowce. Zobacz 10 wybranych budynków, które niedługo pojawią się w miejskim krajobrazie polskich miast.
Biurowiec Skyliner II w Warszawie
Obok warszawskiego wieżowca Skyliner stanie drugi, nieco mniejszy. Skyliner II otrzymał w marcu 2023 r. pozwolenie na budowę. Będzie nieco niższy od 195-metrowej "jedynki", i wzniesie się na wysokość 130 metrów. Ma mieć 28 kondygnacji, których łączna powierzchnia wyniesie 24 tys. m kw, z czego 23 tys. m2 będzie przeznaczone na biura, a tysiąc m kw. inwestor ― firma Karimpol ― planuje przeznaczyć na lokale handlowo-usługowe. Dodatkowe 4,5 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej będzie oferowało podium wieżowca ― wspólne z pierwszą fazą inwestycji. Część należąca nowego budynku, będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność naturalna. Po ukończeniu oba budynki zaprojektowane przez APA Wojciechowski Architekci będą spójne architektonicznie.
The Bridge w Warszawie
The Bridge został zaprojektowany przez holenderską pracownię architektoniczną UNStudio we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał 2025 roku.
Ostatecznie całość wzniesie się na wysokość 174 metrów. Zaprojektowano łącznie 42 piętra naziemne i 4 podziemne. Wysokościowiec będzie oferował 47 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w tym taras na 40. piętrze, który będzie przeznaczony dla przyszłego najemcy. Przewidziano 287 miejsc parkingowych, w tym niektóre wyposażone w ładowarki dla samochodów elektrycznych i skuterów.
Sama bryła nie jest szczególnie wyróżniająca się. Można powiedzieć, że budynek jest elegancki, ale z pewnością nie dąży do bycia dominantą krajobrazową stolicy. Wydaje się, że inwestor kładzie większy nacisk na nowoczesne technologie, które będą wewnątrz.
Sobieski Tower w Warszawie
Dyskusja o budowie wysokościowca przy placu Zawiszy toczy się od lat. Spółka Sobieski Tower, której udziałowcem jest Ghelamco Poland Holding chce postawić na trójkątnej działce, między ulicą Grójecką a Alejami Jerozolimskimi 130-metrowy wieżowiec. Za projekt odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Rada Warszawy uchwaliła na początku 2023 roku plan dopuszczający realizację takiego obiektu. Będzie to kaskadowo ukształtowana bryła, która obniża się w kierunku ulicy Grójeckiej i stojącego po przeciwnej stronie ulicy hotelu Sobieski. W dokumencie zapisano wysokości poszczególnych segmentów. Dominanta ma mieć 130 metrów wysokości, część pośrednia 89 metrów, a najniższa 36 metrów. Na początku lipca spółka złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wieżowca.
Towarowa 22 w Warszawie
Centrum Warszawy przesuwa się na Wolę, która z dzielnicy przemysłowej zmieniła się w biznesowe zagłębie. W samym jej sercu znajduje się Towarowa 22, teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha, na którym znajdowały się dawne zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe, jak informuje Echo Investment.
Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy. Powierzchnia użytkowa budynku sięgnie 200 tysięcy metrów kwadratowych. Za projekt odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Olszynski Park w Rzeszowie
Również Rzeszów zyska swój drapacz chmur, który ma stać się wizytówką miasta. Jeden z budynków ma mieć 161 metrów wysokości i 36 pięter, dzięki czemu będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym na Podkarpaciu i trzecim w Polsce. Drugi, niższy, będzie liczył 18 pięter i 78 metrów wysokości.
W obu budynkach powstaną 292 mieszkania od 40 mkw. Większe mieszkania znajdą się w górnych kondygnacjach, apartamenty będą miały powierzchnię nawet 300 mkw. Jak poinformował serwis propertynews.pl, prace ruszyły w 2019 roku, a inwestycja ma być gotowa na wiosnę 2024 roku.
Silver Andersia w Poznaniu
Nazywany także Silver Tower Poznań to najwyższy budynek stolicy Wielkopolski. Osiągnął już docelową wysokość - 116 metrów. Właścicielem nieruchomości przy pl. Andersa w Poznaniu jest Von der Heyden Group, która realizuje inwestycję wspólnie z Miastem Poznań.
Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, a prace prowadzi firma PORR. Inwestycja robi wrażenie, po ukończeniu, które zaplanowane jest na 2025 rok, obiekt zaoferuje najemcom 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia. To 5 procent całkowitej powierzchni biur w Poznaniu.
Inwestycja podzielona jest na 3 części. W strefie Palladium piętra o powierzchni 840 mkw. każde, to najwyżej usytuowana przestrzeń biurowa w Poznaniu, zapewniająca widok na biznesową panoramę miasta. W strefie Golden piętra o powierzchni 1565 mkw. każde, to powierzchnia o wyższym standardzie technicznym oraz strefa relaksu i taras widokowy. W strefie Silver piętra o powierzchni 2155 mkw. każde, oferują przestrzeń usługową z możliwością dostosowania do najemcy.
Golden Tower w Łodzi
Apartamentowiec przy Piotrkowskiej to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście, która od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. Piotr Misztal, prezes spółki Golden Tower Group jesienią 2018 roku kupił od miasta działkę za 3 miliony zł. Chciał tam postawić 8-piętrowy hotel, ale prace zablokował wojewódzki konserwator zabytków, odrzucając projekt. Kolejną propozycją była 110-metrowa wieża przywołująca na myśl inwestycje w Dubaju, ale w tym przypadku projekt został odrzucony przez Urząd Miasta. Bynajmniej nie chodziło o zwykłą niechęć do tak dużych obiektów, a ograniczenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak przekazywał łódzki serwis naszemiasto.pl.
W efekcie przedsiębiorca postawił na działce... dwie sławojki, czym zdobył rozgłos w całym kraju. W końcu zyskał zgodę, proponując, wraz ze wspólnikiem Andrzejem Jankowskim 72-metrowy apartamentowiec. Ale i w tym przypadku nie obyło się bez przeszkód. Na początku 2023 roku budowa musiała zostać przerwana ze względu na przebudowę ul. Wojska Polskiego i biegnącą tam ważną magistralą (jedną z trzech) odpowiadającą za dostarczenie wody między wschodnią a zachodnią częścią miasta.
Prace ponownie rozpoczęły się pod koniec listopada. Koszt 1 mkw. w Golden Tower szacowany jest na 45-50 tys. zł.
Piotrkowska Point w Łodzi
To stosunkowo niewielki, "zaledwie" 72-metrowy budynek, za którego projekt odpowiada Design Lab Group.
- Główną ideą przy pracy nad Piotrkowska Point było zaprojektowanie reprezentacyjnego, ikonicznego obiektu o wysokich walorach estetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem powiązań architektoniczno-urbanistycznych. Ponad dwudziestopiętrowa wieża ma szansę stać się rozpoznawalną dominantą przy jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Łodzi, na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Alei Piłsudskiego. Elegancka bryła jest wynikiem syntezy myśli projektowej w oparciu o przeprowadzone analiz widokowe i uzgodnienia konserwatorskie - piszą architekci.
Przyglądając się wizualizacjom, trzeba przyznać, że architekci w dość ciekawy sposób podeszli do projektu budynku. W pierzei ulicy Piotrkowskiej budynek zaprojektowano uwzględniając wysokość kalenicy dachu mansardowego sąsiedniej kamienicy, będącej jedynym pozostałym w tej części reliktem historycznej zabudowy. Powyżej bryła została wycofana względem pierzei i dopasowana do wysokości zlokalizowanego po przeciwnej stronie ul. Piotrkowskiej budynku Centralu, co pozwoliło na utrzymanie kompozycyjnej spójności zabudowy
Skręcone wieżowce w Kielcach
Inwestycja, która zostanie zrealizowana w Kielcach przy ul. Mielczarskiego, obejmuje dwa wysokościowce o wysokości 72 metrów, co odpowiada 21 kondygnacjom. Całość będzie obejmować również sześć średniowysokich budynków do 7 kondygnacji z zielonymi tarasami i dachami. Łącznie znajdzie się tu 948 mieszkań o powierzchni od 30 m kw. do 150 m kw., oprócz której zaplanowano 17 tys. m kw. przestrzeni biurowej i usługowej. Do dyspozycji będzie 1585 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 1004 miejsca dla rowerów. Plan zabudowy został zaakceptowany przez radnych kieleckiego ratusza we wrześniu 2023 r.
Big Boy Building w Gdańsku
W pierwotnej wersji miał być naprawdę duży, pierwszy projekt zakładał budowę wieży o wysokości 202 metry. Wówczas byłby najwyższym budynkiem w Trójmieście. Jednak z kolejnymi latami projekt malał, aż osiągnął ostateczną wysokość 99 metrów. Choć rozpoczęły się prace na działce, na której ma powstać, budowa w tym roku jeszcze nie ruszy.
- W chwili obecnej rozpoczęliśmy prace przygotowawcze na terenie inwestycji: ogrodzenie budowy, przygotowanie placu budowy, drobne prace infrastrukturalne - wylicza Justyna Glazar, dyrektor ds. marketingu w Hossie, cytowana przez portal trójmiasto.pl. Jednak sam deweloper nie zdradza, kiedy ruszy budowa drapacza chmur.
Big Boy został zaprojektowany przez Marcina Woyciechowskiego, szefa pracowni projektowej i członka zarządu Hossy (dewelopera). Będzie posiadał 29 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przy czym pierwsze dziewięć będzie przeznaczone pod usługi hotelowe, na pozostałych będą apartamenty.