Sky Tower. Ciekawe informacje o jednym z największych drapaczy chmur w Polsce
Sky Tower we Wrocławiu to jeden z najwyższych drapaczy chmur w Polsce. Historia powstawania budynku była skomplikowana i towarzyszyły jej różne zmiany. Finalnie wieżowiec został ukończony ponad dekadę temu, a mimo to nadal znajduje się w zestawieniu 20 najwyższych w całej Unii Europejskiej.
Polska to kraj, który być może na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z drapaczami chmur, ale w rzeczywistości takich budynków w naszym kraju jest całkiem sporo i mogą one pochwalić się naprawdę dużymi wysokościami. Do takich wieżowców z pewnością zalicza się wrocławski Sky Tower, który wznosi się nad stolicą Dolnego Śląska od ponad dekady. Budowla do tej pory budzi podziw.
Sky Tower mieści się w centrum Wrocławia i został wybudowany w rozwijającej się dzielnicy Krzyki. Wieżowiec powstał w miejscu byłego budynku Poltegoru (pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą oraz Szczęśliwą) pochodzącego z lat 80. XX wieku. Został on rozebrany i w jego miejscu postawiono zupełnie nową konstrukcję.
Zgoda na budowę Sky Towera została wydana w sierpniu 2007 r. Pierwsze prace naziemne inwestor rozpoczął w grudniu tego samego roku. Niestety dalszym postępom budowy towarzyszyły różne perturbacje. Jesienią 2008 r. dotychczasowy deweloper odsprzedał inwestycję największemu udziałowcowi firmy, którym był Leszek Czarnecki. Wtedy budynek aspirował jeszcze do miana najwyższego w Polsce oraz jednego z najwyższych w Unii Europejskiej. Niestety dotychczasowe plany uległy zmianie.
Sky Tower po przejęciu własności przez Czarneckiego został przeprojektowany i obniżony, co związane było m.in. z protestami dotyczącymi zacienia rzucanego na znajdujące się w okolicy budynki. Pierwotnie wraz z iglicą budowla miała być wysoka na 258 m, a jej dach miał znajdować się na 221 m. Finalnie drapacz chmur stał się mniejszy. Konstrukcja żelbetowa zamknęła się na wysokości 205,82 m. Natomiast wysokość całkowita to 212 m.
Dla porównania Pałac Kultury i Nauki, z którym to Sky Tower początkowo miał konkurować o miano najwyższego budynku w Polsce, ma wysokość do dachu w postaci 187,68 m, a całkowita wynosi 237 m. Niestety po zmianie planów, na które wpłynął również kryzys z lat 2008 i 2009 nie udało się wybudować większego wieżowca.
Budowa Sky Towera nie była prosta i w rzeczywistości budynek powstawał w trudnych okolicznościach. Budowa rozpoczęta w 2007 r. była kilkukrotnie przerywana. Wieżowiec został ostatecznie ukończony (mowa o pracach związanych z wybudowaniem głównej konstrukcji) w 2012 r. W kwietniu tego roku otwarto znajdującą się tam galerię handlową. Warto przytoczyć kilka ciekawostek związanych z procesem budowy tego drapacza chmur.
Pod budowę wykonano 150 pali mających po 18 m długości. W wybranych miejscach grubość płyty fundamentowej sięga aż 7 m i do jej budowy wykorzystano 200 tys. m3 mieszanki betonowej. Cała konstrukcja wieżowca Sky Tower pochłonęła 30 tys. ton stali zbrojeniowej. Natomiast przeszklenia wiązały się z użyciem aż 70 tys. m2 szkła. W szczycie prac na placu znajdowało się nawet tysiąc pracowników. Wykorzystano kilka żurawi, z których najwyższy miał 220 m wysokości. Warto też wspomnieć, że z placu budowy wywieziono ponad 27 tys. ciężarówek ziemi.
Sky Tower w rzeczywistości jest kompleksem składającym się z trzech budynków. Tym najbardziej rozpoznawalnym jest wieża o nazwie B2, która składa się z 51 kondygnacji. Jej niższe partie wypełniają powierzchnie biurowe, a na wyższych znajdują się apartamenty oraz taras widokowy, który z pewnością zasługuje na więcej słów, ale o tym za chwilę.
W kompleksie znajduje się także budynek B1, który składa się z czterech kondygnacji (od -1 na do 2). Jest jeszcze element B3 w kształcie żagla i mający 19 pięter. Znajdują się tutaj biura oraz apartamenty. Ta część budowli w najwyższym punkcie ma 92 m wysokości.
Łącznie powierzchnie biurowe w całym Sky Towerze zajmują blisko 40 tys. m2. Własne siedziby z słynnym drapaczu chmur mają różne firmy, w tym bank PKO BP czy TU Europa.
Sky Tower może pochwalić się jednym z najwyższych tarasów widokowych w Polsce umieszczonych w budynkach. Na dachu drapacza chmur jest także klatka meteorologiczna. Natomiast na 49. piętrze jest oszklony punkt widokowy, do którego dostęp wiąże się z kupnem biletów. Na stronie projektu znajdują się także trzy kamery dostępne online, które dają podgląd na niemal całą panoramę Wrocławia. Z góry widać górę Ślężę, a przy dobrej widoczności także karkonoski szczyt Śnieżki.
Punkt widokowy znajdujący się na górze Sky Towera pozwala na podziwianie panoramy Wrocławia i jest bardzo często odwiedzanym miejscem. Każdego roku przybywa tam około 300 tys. osób. Dostanie się na górę budynku jest nie lada wyzwaniem. Co roku odbywa się rywalizacja o nazwie Sky Tower Run, która polega na pokonaniu 1142 schodów. Rekordzistom udawało się to zrobić w niecałe 5 minut.
11 maja 2024 r. oddano do użytku przebudowany taras widokowy na Sky Towerze, którego powierzchnia powiększyła się z 250 do 600 metrów kwadratowych. Obiekt przeszedł dużą metamorfozę i stał się wygodnym miejscem dla odwiedzających, na których czekają liczne atrakcje. Postawiono tu m.in. punkt barowo-kawiarniany, który jest otwarty do późnych godzin. Przebudowa tarasu była dużym wyzwaniem, ale dzięki zaangażowaniu udało się stworzyć bardzo ciekawy obiekt widokowy.
Sky Tower ma dużo apartamentów, ale jeden z nich z pewnością wyróżnia się na tle pozostałych. Jest to miejsce znajdujące się na 48. piętrze drapacza chmur, który ma powierzchnię 227 m². Apartament jest jednym z najwyżej położonych w Europie. Jego obecna wycena to kilkanaście mln zł, a początkowa cena wynosiła 9,4 mln zł. W zamian można liczyć nie tylko na dużą przestrzeń do życia, którą porównywalnie oferuje duży dom, ale także widok panoramiczny na cały Wrocław z najwyższego budynku w mieście.
Sky Tower pozostaje nadal jednym z czterech największych budynków w Polsce. Spadł o dwa oczka w dół (z drugiej pozycji po PKiN) przez dwa drapacze chmur z Warszawy. Są to mający 220 m wysokości Warsaw Spire oraz aktualny rekordzista w postaci Varso Tower z 2021 r., który jest wysoki na 310 m, ma 53 piętra i został zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners.