Ebook

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:01) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (13:03)
Ebook to publikacja zapisana w formacie umożliwiającym jej odczytanie z wykorzystaniem nośnika, jakim może być komputer, telefon lub czytnik. Ebooki składają się z tekstu i obrazu lub jednej z tych form przekazu. Początkowo były one elektronicznymi wersjami książek, które ukazały się jak tradycyjny wydruk. Jednak z czasem wydawnictwa, jak i sami autorzy zaczęli decydować się na wydawanie samych ebooków, bez ich drukowanego odpowiednika.
Ebook - najważniejsze informacje
eBook można czytać na specjalnych czytnikach: Kindle, Pocketbook czy InkBook. /123RF/PICSEL

Ebook - najważniejsze informacje


Największą zaletą, jaką mają ebooki, jest ich ogólna dostępność oraz atrakcyjna cena. Użytkownik może dokonać zakupu ebooka bezpośrednio ze swojego telefonu, tabletu czy komputera, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Zaraz po zakupie plik z wybraną pozycją można pobrać na urządzenie i rozpocząć lekturę. Wersje elektroniczne pozycji książkowych są zazwyczaj w zdecydowanie atrakcyjniejszej cenie w porównaniu do tradycyjnych wydań papierowych.

Ebooki można kupić bezpośrednio na stronie wydawnictwa, pobrać z aplikacji Książki Google Play, jak również w jednym z popularnych serwisów:
  • Empik,
  • Publiom
  • Virtualio,
  • Woblink,
  • Ebookpoint.

Czym ebook różni się od audiobooka?

Różnica pomiędzy ebookiem a audiobookiem jest znaczna. W przypadku pierwszego z wymienionych użytkownik dysponuje plikiem, który może otworzyć na wybranym urządzeniu, a następnie samodzielnie przeczytać. Audiobooki są plikami dźwiękowymi, nad których stworzeniem pracują lektorzy i aktorzy. Audiobooki polegają zatem na odsłuchaniu pozycji książkowej bez konieczności czytania. Doskonale sprawdzają się więc podczas jazdy samochodem.

W jaki sposób odczytać ebook?

Plik z ebookiem można otworzyć na smartfonie, tablecie lub komputerze. Jednak najwygodniejszym sposobem na czytanie pozycji książkowych w formie ebooka jest korzystanie ze specjalnego czytnika. Nowoczesne urządzenia pozwalają między innymi na ustalenie koloru tła, jasności, wielkości czy rodzaju czcionki. Korzystanie z czytnika jest niezwykle komfortowe, a co najważniejsze nie męczy oczu. Najpopularniejsze urządzenia tego typu do Kindle 11, PocketBook Touch HD 3 czy Huawei MatePad Paper.

Czy ebooki zajmują dużo miejsca?

Pozycja książkowa, która obejmuje około 500 stron, zajmuje od 1 do 5 MB pamięci. Czytniki e-booków mają zazwyczaj do 8 GB pamięci wbudowanej oraz możliwość jej rozszerzenia o dodatkowe karty pamięci, co pozwala na zgromadzenie ogromnej kolekcji w niewielkim urządzeniu.

Temat Ebook znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Ebook

Ebook - Wiadomości