Kardiochirurgia

Środa, 22 listopada 2023 (12:23) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (11:20)
Kardiochirurgia to specjalistyczna dziedzina medycyny skoncentrowana na leczeniu chorób serca poprzez interwencje chirurgiczne. Obejmuje szeroki zakres procedur, od pomostowania aortalno-wieńcowego po zaawansowane operacje zastawek serca i transplantacje serca. Rozwój technologiczny, tak jak robotyka i minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne, znacznie zmniejszył ryzyko i poprawił wyniki leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
Kardiochirurgia - najważniejsze informacje
Aktualnie wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą i kardiochirurgię dorosłych. /123RF/PICSEL

Kardiochirurgia - najważniejsze informacje

Kardiochirurgia to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym serca i dużych naczyń krwionośnych znajdujących się w klatce piersiowej. Nauka ta wyodrębniła się z chirurgii (dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym chorób i urazów) i w Polsce uzyskała status specjalizacji podstawowej w 2000 roku.
 
Aktualnie wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą, specjalizującą się leczeniem wad wrodzonych układu sercowo-naczyniowego w życiu płodowym i w okresie dziecięcym oraz kardiochirurgię dorosłych, która zajmuje się leczeniem wad wrodzonych i nabytych układu sercowo-naczyniowego i choroby wieńcowej w okresie dorosłości. Ściśle łączy się z nią transplantologia zajmująca się między innymi przeszczepianiem serca, jednocześnie serca i płuca lub obu płuc.
 
W krajach zachodnich, jak również w Polsce motorem rozwoju współczesnej kardiochirurgii stała się chirurgia wad serca – na początku u dzieci i młodocianych. Zdobyte umiejętności z czasem wykorzystywano także u dorosłych.
 
Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego operacje serca u dzieci były wykonywane odważniej. Prawdopodobnie prostsze operacje w chirurgii serca u dzieci stwarzały większą nadzieję na sukces. Potencjalnie, młode serca były bardziej odporne na ruchy chirurga, a obciążone niekiedy niewielką wadą, było znacznie łatwiejszym obiektem operacyjnym niż serce schorowanego, starszego człowieka.
 
Powodem tego mógł być jeszcze jeden czynnik - psychologiczny: współczucie i chęć udzielenia pomocy ciężko choremu dziecku, z wykorzystaniem wszelkich sposobów, nawet tych, które w danym momencie wykraczały poza przyjęte kanony w leczeniu operacyjnym.

Kardiochirurgia w Polsce

W Polsce konsultantem krajowym kardiochirurgii od 13 czerwca 2016 jest profesordr hab. n. med. Jacek Różański.
 
5 listopada 1985 roku, kardiochirurg Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w naszym kraju udany zabieg przeszczepienia serca. Operacja była przełomem w polskiej medycynie. Profesor po pierwszym udanym przeszczepie serca stał się pionierem polskiej kardiochirurgii. Następnie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep płuc i serca, przeprowadzał zabiegi leczenia przewlekłej zatorowości płucnej. To on stworzył również prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej.
 
W 87. odcinku popularnego serialu “Na dobre ina złe” można było zobaczyć profesora Zbigniewa Religę, który wcielił się w postać samego siebie. Zagrał wtedy kardiochirurga, który operował chorą na serce pacjentkę.

Więcej na temat Kardiochirurgia

Kardiochirurgia - Wiadomości