HTC HD2 - król Windows Mobile

Tajwański HTC eksperymentował z Windows Mobile od samego początku, jednak dopiero teraz udało się im stworzyć telefon, który nie budzi wielkich zastrzeżeń. Czy jest to najlepszy smartfon na Windows Mobile?

Już jakiś czas temu przestaliśmy używać określenia "zabójcy iPhone'a" - biorąc pod uwagę różnice między wszystkimi systemami, mija się to z celem. Jednak gdybyśmy chcieli wystawić godnego konkurenta dla iPhone'a na arenę - bez wątpienia mógłby to być HTC HD2.

Dobre wrażenie

Jeden rzut oka na HD2 i widać, jak bardzo zmienił się sposób produkcji telefonów w wydaniu HTC - w rękach trzymamy solidnie prezentujący się model - plastikowa obudowa jest częściowo wspomagana aluminiową wkładką (pokrycie baterii), a aparat fotograficzny wreszcie ma diody LED (to pierwszy taki aparat w telefonie HTC, z jakim się spotykam). Pamiętano także o wyjściu audio 3,5 mm, a wszystkie klawisze mechaniczne są bardzo dobrze wykonane. Zatem jedynie chwalić.

Reklama

HTC HD2 został wyposażony wyświetlacz o przekątnej 4,3-cala (rozdzielczość 480 na 800). Całość korzysta z interfejsu Sense, który znamy już z wcześniejszych telefonów HTC. Dzięki niemu możemy spersonalizować telefon wybierając najważniejsze funkcje jak: poczta elektroniczna, kalendarz, wiadomości tekstowe, przeglądarka, itp. HD2 ma rozmiary 120.5 na 67 na 11 mm i waży 157 g. Zatem jest to naprawdę duży smartfon, jednak i tak jest lżejszy niż np. N900. Jeszcze raz podsumowując - najbardziej udany telefon HTC, jeśli chodzi o wygląd. Ale wygląd to nie wszystko.

Windows z problemami

Mieliśmy już szansę sprawdzić dwa telefony z Windows Mobile 6.5, zatem HD2 tak naprawdę nie wnosi niewiele nowego. HTC HD2, jako pierwszy wśród telefonów z systemem Windows, wykorzystuje pojemnościowy ekran dotykowy. Dzięki niemu, za dotknięciem palców, można przeglądać, powiększać i zmieniać wielkości stron internetowych, widok plików Microsoft Office, dokumentów PDF i zdjęć. Dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku iPhone'a i jego multi-touch. Ekran doskonale nadaje się do czytania plików tekstowych.

Więcej informacji o Windows Mobile 6.5 znajdziesz TUTAJ

Dobrze w praktyce powinien także sprawdzić się procesor Snapdragon firmy Qualcomm o częstotliwości 1 GHz. Rzeczywiście, obsługa aplikacji umożliwiających np. przeglądanie plików tekstowych lub arkuszy kalkulacyjnych przebiega sprawnie, podobnie jak surfowanie po sieci (przeglądarka Internet Explorer w wersji Windows Mobile 6.5 współpracuje z językiem flash). Paradoksalnie problemem okazuje się być... odtwarzanie materiałów wideo.

Windows Media Player zainstalowany w Windows Mobile 6.5 nie potrafi odtworzyć materiałów wideo w formacie Xvid/Divx. Na dzień dzisiejszy (28.12.2009) w sklepie Marketplace nie ma także oficjalnych kodeków lub playerów umożliwiających taką funkcję. Zatem HD2 odtwarza jedynie materiały WMV (np. pliki MPEG). Teoretycznie, ponieważ tak zaawansowany telefon i tak ma problemy, nawet z MPEG-em - szczególnie z kodowaniem dźwięku. Nie mówiąc już o materiałach w HD, których odtwarzanie kończy się kalejdoskopem (kilka klatek na sekundę).

Dodatkowo - podobnie jak w pozostałych smartfonach z Windows Mobile, także w tej wersji musimy korzystać z dwóch rodzajów menu - jednego przygotowanego przez HTC (wygodniejszy w użytku) i drugiego - autorstwa Microsoft (mniej wygodny). Ten problem ciągle powraca z smartfonach z Windows Mobile. Szkoda. I jeszcze jedno - ekranu dotykowego nie będziemy mogli obsługiwać w rękawiczkach.

Porównanie - HTC HD2 kontra iPhone 3GS

Natomiast HD2 rzeczywiście sprawdza się bardzo dobrze na płaszczyźnie internetowej i komunikacyjnej - mamy łatwy dostęp do takich elementów jak: rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe, emaile oraz aktualizacje wpisów w serwisach społecznościowych. Wszystkie te funkcje zgromadzone są w jednym miejscu. Rzeczywiście, jeśli korzystamy z najpopularniejszych serwisów społecznościowych - HD2 będzie bardzo przydatny. Ale to nic nadzwyczajnego.

Multimedia i bateria

Jak wspomnieliśmy - HD2 ma najlepszy aparat z wszystkich dostępnych telefonów HTC. Nie jest on lepszy od aparatów np. w telefonach Nokii, ale wreszcie doczekaliśmy się diod LED jako flesza. Również HD2 jako odtwarzacz muzyczny sprawdza się naprawdę dobrze. O tym, jak ogląda się na nim filmy już wiemy.

Natomiast dużym plusem okazuje się być bateria w HD2 - która wytrzymuje więcej niż 24 godziny pracy. To sukces już dla samego HTC, ale przy tak dużym ekranie należy dodatkowo pochwalić tajwańskich inżynierów za rozwiązania zastosowane w HD2.

Podsumowanie

Nie jest winą HTC, że Mobile 6.5 i sklep Windows Marketplace nie działają z Divx-ami, ale przy tak dużym ekranie o dobrej jakości aż prosi się o lepszą współpracę z filmami. Wielka szkoda. Pomimo tego HD2 zasługuje na status najlepszego telefonu z Windows Mobile 6.5. Co nie oznacza, że jest to perfekcyjny produkt.PLUSY

+ dobry ekran,

+ szybki procesor.

MINUSY

- problemy z oglądaniem filmów,

- drobne problemy z obsługą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mobil | Smartfon | problemy | ekran | iPhone | telefon | król
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy