Motorola ROKR E8 - telefoniczny iPod

Czy Motorola może zrobić dobry telefon muzyczny? ROKR E8 pokazuje, że ta amerykańska ma jeszcze kilka sztuczek w zanadrzu. Ich pomysły planuje wykorzystać sieć Plus, oferując E8 w nowej ofercie. Czy warto?

Motorola ROKR E8 - to ma być jeden z atutów Muzodajni
Motorola ROKR E8 - to ma być jeden z atutów Muzodajnimateriały prasowe

Motorola swego czasu przygotowała telefon muzyczny we współpracy z Apple - ROKR E1. Amerykański potentat telekomunikacyjny - konkurując z Walkmanami oraz modelami Nseries - postanowił kontynuować tę serię. Na polskim rynku, wraz z usługą Muzodajnia operatora Plus, pojawia się ROKR E8 - telefon, który zachwycił targi CES w Las Vegas na początku tego roku. Czego możemy spodziewać się od Motki?

Kręcenie kółkiem

Już po wyjęciu z pudełka widać, że mamy do czynienia z niecodziennym telefonem. Komórka przywodzi na myśl połączenie odtwarzacza muzycznego z telefonem. Całość ma futurystyczny kształt, a wrażenie oryginalnego designu tylko potęguje lśniąca obudowa. Wyświetlacz w tym modelu ma rozdzielczość 240 na 320 i obsługuje 262 tys. TFT. Nie jest on duży - stąd i skojarzenia z przenośnym odtwarzaczem. Telefon ma wymiary 115 na 53 na 10,6 mm, i waży 100 gramów.

Wzrok jednak przede wszystkim przyciąga czarna, szklana powierzchnia, oraz odpowiednik Scroll Wheel z iPoda, czyli FastScroll, dzięki któremu będziemy nawigować po menu. Jak to działa? Przesuwamy kciukiem po FastScroll i możemy przeglądać zasoby muzyczne (tryb muzyczny), kontakty, kalendarz (tryb telefonu) i multimedia. Rozwiązanie sprawdza się dobrze, ale trzeba się do niego przyzwyczaić - zazwyczaj w telefonach nie stosuje się tego typu technologii.

Prawdziwą gwiazdą jednak pozostaje klawiatura tego modelu, dzięki której telefon dostał nagrodę w kategorii najlepszy telefon na targach CES w Las Vegas. Na jej powierzchni wyświetlają się tylko potrzebne w danym momencie wirtualne klawisze. Oznacza to, że np. - jeśli słuchamy muzyki, na klawiaturze znajdziemy przyciski odpowiedzialne za zmienianie tracków, stop/play etc. Natomiast przy oglądaniu zdjęć będziemy korzystać z zoomu i przerzucania zdjęć. Itd. Jest to bardzo ciekawa, i bez wątpienia szalenie oryginalna nawigacja - w praniu sprawdza się dobrze, chociaż trzeba zapoznać się z rozłożeniem kolejnych przycisków.

Po każdym naciśnięciu przycisku klawiatura wibruje, co ma symulować wciśnięcie przycisku - pomysł ciekawy, chociaż w żaden sposób nie zaskakuje użytkownika niczym nowym. To jednak szczegół - nawigacja na pewno stanowi jeden z największych plusów opisywanego telefonu. Razem z designem przyczynia się do unikalności tego modelu. Czego poza tym możemy się spodziewać?

Muzyka gra

materiały prasowe

Na wejściu dostajemy 2GB miejsca na muzykę - to niedużo, ale do dyspozycji mam slot na kartę z 4GB pamięci. Jak na muzyczny telefon 6GB (w sumie) to i tak nie za dużo. Możemy także słuchać radia - co wcale nie takie typowe, jak na Motorolę.

Jakość odtwarzanej muzyki - coś bardzo ważnego w tym modelu - stoi na wysokim poziomie. Słuchający ma podstawowy pakiet korektorów do dyspozycji i... to w sumie tyle. Bardzo dobrze, że telefon ma wejście 3,5 mm jack, dzięki czemu możemy skorzystać z dowolnych słuchawek.

Podobnie jak w przypadku innych modeli Motoroli, także ROKR E8 doskonale radzi sobie z przesyłaniem dźwięku w technologii Bluetooth Stereo (profil A2DP). Przy zastosowaniu tego typu rozwiązań bardzo użyteczne może okazać się takie rozwiązanie jak np. przenośne głośniki Motorola EQ5, które dane nam było sprawdzić wraz z telefonem.

materiały prasowe

Urządzenie bez problemu można sparować z telefonem, a potem bezprzewodowo przesyłać muzykę. Całość ma wymiary 116 mm x 65 mm x 15 mm i waży 100 g. Przy przychodzącym połączeniu muzyka jest wyciszana, a szumy i echa są redukowane. Chociaż głośniczki są małe, trzeba przyznać że grają wystarczająco głośno, aby napełnić średniej wielkości pokój muzyką.

Hit czy nie?

materiały prasowe

Jak inne telefony Motki, także ten model korzysta z poprawiającej jakość rozmów CrystalTalk oraz z technologii GPRS i Edge - w tym przypadku nie potrzeba raczej 3G. Internet działa bez większych zarzutów, chociaż nie ma mowy o przeglądaniu bardziej rozbudowanych stron.

Aparat w E8 nie zaskakuje - to standardowe 2 Mpix i zdjęcia poprawnej jakości, podobnie zresztą jak kręcone wideo. Motorola nie od wczoraj stoi w miejscu jeśli chodzi o funkcje audio-wideo. Dlatego nie ma się co spodziewać rewelacji.

Na koniec należy dodać, że telefon wytrzyma około 3 do 5 godzin rozmów oraz około 12 godzin odtwarzania muzyki - to ostatnie może okazać się szczególnie ważne. W końcu muzyka ma być jednym z kluczowych elementów tego modelu.

ROKR E8 to solidny telefon muzyczny, ale poza muzyką i ciekawą nawigacją oraz wyglądem nie wyróżnia się on niczym nadzwyczajnym. Ta komórka ma szansę przyjąć się w naszym kraju - Wszystko za sprawą wspomnianej usługi Muzodajnia, z którą wystartował Plus. Czy dzięki temu E8 stanie się rzeczywistym hitem na listach sprzedaży, czy jedynie gwiazdą jednego sezonu? Czas pokaże.

PLUSY

- ciekawa nawigacja

- poziom odtwarzania muzyki

MINUSY

- niewielki ekran

- przeciętne menu

- słaby aparat,

Specyfikacja - stronę dalej

SPECYFIKACJA

ROKR E8 - wybrane MOTOcechy:

" oryginalna technologia ModeShift umożliwia zamianę telefonu w odtwarzacz muzyczny;

" wirtualne klawisze wyświetlane na szklanej powierzchni po naciśnięciu zachowują się jak tradycyjne;

" FastScroll umożliwia szybkie przeszukiwanie danych;

" technologia CrystalTalk zapewniająca wysoką jakość rozmów nawet w hałaśliwym otoczeniu;

" kompatybilność z Windows Media Player 11 umożliwia wymianę muzyki z komputerem oraz dostęp do ponad 200 internetowych sklepów muzycznych;

" Microsoft music ecosystem support;

" obsługa formatów MP3 i MPEG-4;

" wbudowane radio FM Stereo z funkcją RDS;

" wejście 3,5 mm audio jack;

" technologia Bluetooth Stereo klasa 2, profil A2DP;

" aparat cyfrowy 2 Mpix z 8-krotnym zoomem cyfrowym;

" 2GB wewnętrznej pamięci oraz możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą kart microSD do 4GB;

" szybki transfer plików przez łącze USB 2.0;

" technologia GPRS (klasa 12) i Edge (klasa 12);

" czas rozmowy 180-360min, czas czuwania: 160-300 godz. oraz do 13 godzin odtwarzania muzyki;

" system operacyjny LinuxJava;

" wymiary: 115x53x10,6 mm, waga: 100 gramów;

" łączność poprzez SMS, MMS, e-mail, przeglądarka HTML (Symphony 1.1.0);

" panoramiczny wyświetlacz 2.0 QVGA, 240x320, 262 tys. TFT.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas