Nikon D60 - lustrzanka kompaktowa

Firma Nikon konsekwentnie rozbudowała segment swoich najprostszych, amatorskich lustrzanek. Po popularnych aparatach D40 i D40X przyszła kolej na D60 - model niepozorny, ale kryjący w sobie spore możliwości.

article cover
materiały prasowe

D60 bardzo nieznacznie różni się od swego bezpośredniego poprzednika - D40X. Najważniejsze zmiany obejmują zastosowanie w nowej konstrukcji procesora Expeed (wykorzystują go także najbardziej zaawansowane modele Nikona - D3 i D300), systemu czyszczenia matrycy i czujnika oka w wizjerze.

Aparat posiada ten sam co D40X sensor obrazu - 10-megapikselową matrycę CCD o rozmiarach 23,6 x 15,8 mm (dla porównania rozdzielczość matrycy D40 wynosiła 6 Mp), 3-polowy autofokus i może wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 3 klatek na sekundę. Lustrzanka współpracuje z obiektywami z mocowaniem bagnetowym typu F.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Dzięki uprzejmości firmy Vobis, nasza redakcja mogła przetestować Nikona D60 w zestawie z dwoma obiektywami: standardowym AF-S DX NIKKOR 18-55 mm i stabilizowanym AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200 mm.

Budowa i najważniejsze funkcje

Nikon D60 już przy pierwszym kontakcie zwraca uwagę swoimi niewielkimi rozmiarami (126 x 94 x 64 mm, masa - 471 g), prostotą budowy i niewielką liczbą przycisków sterujących.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Z przodu korpusu, powyżej przycisku odłączania obiektywu, umieszczono klawisze samowyzwalacza (jest to przycisk programowalny, któremu można przypisać regulacją np. balansu bieli czy czułości) i trybu pracy lampy błyskowej.

Na górnym panelu, na prawo od lampy, znajdują się: pokrętło nastaw, spust migawki wraz z włącznikiem aparatu oraz przyciski odpowiadające za kompensację ekspozycji i uruchamianie funkcji D-Lighting, której zadaniem jest wspomaganie reprodukcji detali ukrytych na granicy światła i cienia.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Na tylnej ścianie aparatu, na prawo od wizjera, umieszczono: klawisz blokady ostrości i ekspozycji oraz pokrętło sterujące. W kolumnie po lewej stronie wyświetlacza znajdują się przyciski: podglądu zdjęć, menu oraz dwa klawisze odpowiadające za powiększanie/zmniejszanie zdjęć (w trybie podglądu obrazów) i uruchamianie menu podręcznego D60. Na prawo od wyświetlacza znajdują się z kolei: przycisk nawigacyjny oraz klawisz usuwania zdjęć.

Do tego dochodzą jeszcze: gniazda złącz (wideo i USB) - lewy bok korpusu i slot kart pamięci (Nikon D60 współpracuje z kartami typu SD/SDHC) w prawym boku aparatu. Całość zasilana jest z akumulatora litowo-jonowego EN-EL9 umieszczonego u podstawy gripu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Wspomniane wcześniej pokrętło nastaw D60 uruchamia, oprócz zwyczajowych trybów pracy aparatu - automatycznego, automatyki programowej, preselekcji czasu/przysłony i ustawień manualnych, także programy tematyczne: portret, krajobraz, dziecko, sport, makro, portret nocny oraz program zdjęć z wyłączoną lampą błyskową.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Flesh Nikona D60 pracować może (zależnie od wybranego trybu fotografowania) w ustawieniach : auto, redukcji czerwonych oczu, synchronizacji z długimi czasami, błysku wymuszonego oraz synchronizacji na tylną kurtynę migawki.

Zakres czasów otwarcia tej ostatniej wynosi w testowanym aparacie od 30 do 1/4000 s, a funkcja kompensacji ekspozycji pozwala na pokaźną korekcję w zakresie od -5 do +5 Ev z krokiem co 1/3.

Wizjer i wyświetlacz

W obejmującym 95 proc. pola kadru wizjerze Nikona D60 widoczne są, oprócz punktów ostrości, także informacje o: czasie migawki, wartości przysłony, wartości kompensacji ekspozycji i siły błysku, czułości, liczbie pozostałych zdjęć czy stanie akumulatora.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Dość oryginalnym rozwiązaniem jest wskaźnik ekspozycji połączony z odległościomierzem. Zadaniem tego ostatniego jest wyświetlanie informacji o odległości ogniskowania - wskaźnik sygnalizuje na elektronicznej skali, w jakiej odległości od fotografowanego obiektu znajduje się punkt ostrości AF.

Najważniejsze wskazania aparatu widoczne są również (w zależności od przyjętych ustawień) na wyświetlaczu głównym D60 (2,5 cala TFT LCD, 230 tys punktów). W centralnej części ekranu prezentowane są: charakterystyczny wskaźnik otwarcia przysłony, jej liczbowa wartość, czas otwarcia migawki oraz elektroniczna skala ekspozycji. Informacje takie m.in. jak: tryb pracy aparatu, wartości kompensacji błysku i ekspozycji czy tryb pracy lampy wyświetlane są na "paskach" na górze i u dołu ekranu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

W kolumnie po prawej stronie wyświetlacza dostępne są natomiast dane dotyczące: jakości zdjęć i ich rozmiaru, balansu bieli, czułości, trybu wyzwalania migawki, pomiaru światła oraz trybów ustawiania ostrości i pola AF.

Menu aparatu

Za regulację najważniejszych ustawień fotograficznych w menu głównym Nikona D60 odpowiadają zakładki oznaczone jako: "Menu fotografowania" i "Menu ustawień osobistych". W pierwszej z nich dostępne są m.in. ustawienia:

optymalizacji kontrastu i nasycenia zdjęć (tryby: normalny, bardziej miękkie, żywe, jeszcze żywsze, portretowe, czarno-białe, ustawienia osobiste)

jakości zdjęcia (RAW, JPEG - fine, normal, basic, RAW + JPEG)

wielkości zdjęcia (3872 x 2592 - 10MP, 2896 x 1944 - 5,6MP, 1936 x 1296 - 2,5 MP)

balansu bieli (auto, światło żarowe, światło jarzeniowe, światło słoneczne, lampa błyskowa, chmury, cień, pomiar manualny)

czułości (ISO 100 - 1600 oraz tryb Hi1 - ISO 3200)

funkcji redukcji szumów i funkcji D-Lighting

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Druga z omawianych zakładek odpowiada m.in. za regulację:

trybu ostrości (AF automatyczny, pojedynczy, ciągły i manualny)

trybu wyboru pola AF (pierwszy plan, dynamiczny wybór pola, pojedynczy punkt)

wyzwalania migawki (zdjęcia pojedyncze, seryjne, samowyzwalacz, zdalne wyzwalanie migawki)

pomiaru światła (pomiar matrycowy, centralnie ważony, punktowy)

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Na osobne omówienie zasługuje też rozbudowane menu retuszu D60. Pozwala ono zapisywanie kopii zdjęć korygowanych lub przyciętych w ustawieniach:

szybki retusz (zwiększenie kontrastu i nasycenia)

D-Lighting (rozjaśnienie zacienionych fragmentów zdjęć)

redukcja czerwonych oczu

monochromatyczne (kopie czarno-białe, w sepii lub cyjanotypii)

efekty filtrów ("skylight" - zmniejszenie niebieskiego zabarwienia, ocieplenie barw, wzmocnienie kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego, efekt Cross Screen - tworzenie gwieździstego wzoru wokół jasnych obiektów)

balans kolorów (ręczne modyfikacje pozwalające zwiększyć intensywność kolorów zielonego, niebieskiego, czerwonego i żółtego)

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Jeśli chcemy "na gorąco" zmienić określone ustawienia fotograficzne D60, wówczas pomocne okaże się menu podręczne aparatu. Dostępne są w nim najważniejsze i najczęściej zmieniane regulacje, wśród których znajdziemy m.in.: balans bieli, czułość, tryby pomiaru światła, pracy AF czy wyzwalania migawki.

Fotografowanie i jakość zdjęć

Ogólna ocena Nikona D60 nie jest łatwa, gdyż model ten charakteryzuje się niemal równą liczbą zalet i mankamentów. Aparat pochwalić można z pewnością za niewielkie rozmiary, poręczność i prostotę obsługi. Informacje w obu typach menu (głównym i podręcznym) także prezentowane są w bardzo czytelny, jasny sposób, co umożliwia sprawne i intuicyjne zmiany interesujących nas ustawień.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Pewne trudności sprawiać może natomiast korzystanie z wizjera aparatu. Zbyt wiele jego wskazań jest bowiem umieszczonych w niewielkiej ilości pól (przykładem może być pole wartości kompensacji ekspozycji, które odpowiada również za wyświetlanie informacji o... stanie bufora). Wada ta nie jest może specjalnie uciążliwa (powierzchnia wizjera jest wszak ograniczona i siłą rzeczy poszczególne wskazania muszą się na niej zmieścić), ale początkowo może sprawiać drobne trudności i sprawia, że przyzwyczajenie się do wizjera może zająć trochę czasu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Zdjęcia wykonane Nikonem D60 cechują się niewielkim poziomem szumów i dobrym odwzorowaniem szczegółów, ale zastrzeżenia można mieć z kolei do ich kolorystyki - barwy zdjęć bywają słabo nasycone, niski jest poziom kontrastów. Nie najlepiej (jak zresztą w większości aparatów) radzi sobie też automatyczny balans bieli.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Za największą wadę aparatu można uznać nieprecyzyjne wskazania światłomierza. Zdecydowanie zbyt dużo wykonanych zgodnie z nimi zdjęć wymaga korekcji ekspozycji, a producent niestety nie pomyślał o wyposażeniu D60 w funkcję autobraketingu, przez co wszystkie korekty muszą być wykonywane ręcznie.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Aparat pochwalić można z kolei za szybką pracę autofokusa i wytrzymałą baterię. Zastrzeżenia budzi jednak kapryśny wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, który do końca uparcie twierdzi, że bateria jest naładowana, po czym... aparat się wyłącza.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Spoglądając krytycznym okiem na wady Nikona D60 warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z lustrzanką absolutnie podstawową, przeznaczoną dla osób rozpoczynających dopiero korzystanie z aparatów tej klasy bądź "przesiadających się" z cyfrowych kompaktów. Filigranowy Nikon jest na tyle funkcjonalny, że powinien w zupełności sprostać ich oczekiwaniom, więc demonizowanie jego mankamentów byłoby sporą przesadą. Do D60 (tak jak zresztą do każdego aparatu) trzeba się po prostu przyzwyczaić i nauczyć się korygować jego niedoskonałości. Aparat ten ma spory potencjał, który umiejętnie wykorzystany może zagwarantować naprawdę dobrej jakości zdjęcia.

Aparat do testów udostępniła firma Vobis. Nikon D60 w zestawie z obiektywami AF-S DX NIKKOR 18-55 mm i AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200 mm VR dostępny jest w sieci sprzedaży Vobis w cenie 2 499 zł.

Nikon D60, specyfikacja techniczna:

Matryca: CCD 10 megapikseli

Mocowanie obiektywu: bagnet Nikon F

Wyświetlacz: 2,5" TFT LCD, 230 tys punktów

Czas otwarcia migawki: 30 - 1/4000 s

Czułość: ISO 1600

Pamięć: karty SD/SDHC

Zasilanie: akumulator litowo-jonowy EN-EL9

Wymiary/masa: 126 x 94 x 64 mm/471 g

PLUSY:

+ niewielkie rozmiary

+ prostota obsługi

+ dobra jakość zdjęć

MINUSY:

- nieprecyzyjne działanie światłomierza

- działanie automatycznego balansu bieli

- brak funkcji autobraketingu

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas