Nokia Booklet 3G - netbook telefoniczny

Co stałoby się, gdyby połączyć ultraprzenośny komputer (netbooka) z telefonem komputerowym? Powstałby wtedy Nokia Booklet 3G. Jak taka fuzja sprawuje się w praktyce?

Booklet 3G - netbook z modemem 3G
Booklet 3G - netbook z modemem 3GAFP

Netbooki, czyli mniejsze odpowiedniki notebooków, na stałe zagościły na naszym rynku. Praktycznie każdy większy producent komputerów ma swojej ofercie tego typu urządzenia. Na bijącym rekordy popularności trendzie chcą także skorzystać inne firmy, w tym fiński potentat telefonów komórkowych - Nokia. Czy pierwszy komputer przenośny marki Nokia to udany produkt?

Z aluminium

Bookleta zapakowano w naprawdę stylowe, błękitne opakowanie - wyraźnie widać inspirację firmą Apple. Także sama stylistyka oraz wykończenie przywodzi na myśl sprzęt marki Jobsa. Obudowa została zrobiona z aluminium, a jej zewnętrzna część jest pokryta błyszczącym plastikiem (w naszym przypadku był to kolor biały). Bez dwóch zdań sprzęt prezentuje się doskonale i trudno mieć do niego jakiekolwiek zarzuty.

Równie dobrze w praktyce będzie sprawować się plastikowa klawiatura z oddzielonymi przyciskami - to powoli standard w branży. I bardzo dobrze. Szybkie oględziny portów umieszczonych w netbooku Nokii pokażą, że dostaliśmy 3 porty USB 2.0 oraz port multimedialny HDMI. Z jednej strony to dobrze, ponieważ komputerek bardzo łatwo będzie można podłączyć do telewizora HD, z drugiej jednak strony wszyscy posiadacze monitorów pozbawionych portów HDMI (zatem spora część populacji) będą mieli spory problem z połączeniem komputera do monitora (nie obędzie się bez przejściówki).

Resztę specyfikacji Bookleta można znaleźć na dole materiału. Tak naprawdę elementem wyróżniającym Bookleta jest wejście na kartę SIM, dokładnie taką, jaką mamy w telefonie. Ale o tym szerzej za chwilę. Skoro już wiemy, że sprzęt prezentuje się naprawdę nieźle, przejdźmy do opisu jego osiągów.

Specyfikacja

Booklet 3G działa na systemie Windows 7 - przy zastosowanej konfiguracji komputera nowy system Microsoft sprawdza się naprawdę dobrze. Ekran ma rozdzielczość 1280 na 720, czyli naprawdę niezłą specyfikację, jak na netbooki. Wraz z podświetlaniem LED, dobrą jakością obrazu oraz ekranem o przekątnej 10 cali - mamy tutaj do czynienia z wyświetlaczem wysokiej jakości.

materiały prasowe

Komputer Nokii wyposażono w jednordzeniowy procesor Atom - taka specyfikacja nie wystarczy na nic więcej, niż obsługę kilku programów użytkowych (skrzynka pocztowa, arkusz kalkulacyjny etc.) i rozrywkowych (odtwarzacz filmów, przeglądarka etc). Ale to nic nadzwyczajnego w świecie netbooków - zatem dlaczego w tym przypadku miałoby być inaczej? Jest jednak pewne novum - wspomniana karta SIM.

Życie w 3G

Nie przez przypadek Booklet ma w nazwie "3G". Nowością w netbooku Nokii ma być wejście na kartę SIM 3G. Spokojnie możemy zatem wyciągnąć naszą kartę SIM z telefonu i jeśli mamy aktywowane usługi internetowe - powinniśmy móc połączyć się z siecią. Zaprezentowana tutaj technologia tak naprawdę niczym nie różni się od znanej z modułów 3G, które np. wpinamy do portów USB.

Technologia telekomunikacyjna zastosowana w Booklet 3G sprawdza się w praktyce świetnie i nie można mieć do niej zarzutów. Oczywiście jedyną "przeszkodą" jest przychodzący co miesiąc rachunek za telefon - ale to osobna sprawa.

Bateria

Jeszcze kilka słów o baterii. Ta umieszczona w Booklet 3G przy włączonym Wi-Fi i z ekranem ustawionym na poziomie jasności mniejszym niż 50 proc. wystarczy na 6 do 7 godzin. To naprawdę bardzo dobry wynik. Przy większej oszczędności będziemy mogli korzystać z niej jeszcze dłużej. Zatem i pod tym względem Booklet 3G sprawuje się dobrze.

Podsumowanie

Chociaż Booklet 3G Nokii to netbook, jego cena przywodzi na myśl notebooka - około 2,8 tys. zł. To naprawdę dużo. Zatem trzeba zastanowić się nad ewentualnym zakupem. Tak naprawdę najlepiej byłoby zakupić ten komputer w ofercie któregoś z naszych operatorów, na tej samej zasadzie, na której kupujemy komórki.

PLUSY

+ wygląd,

+ połączenie 3G,

+ bateria.

MINUSY

- cena,

- HDMI nie ucieszy każdego,

- jednordzeniowy Atom.

SPECYFIKACJA

- Wyświetlacz - 10.1", 1280 x 720 pikseli,

- Intel Atom Z530 1.6 GHz,

- pamięć 1GB DDR2,

- dysk 120GB SATA HDD, 8 MB)

- WLAN 802.11 b/g/n, 2T2R,

- Bluetooth 2.1

- wymiary 264 x 185 x 19.9 mm,

- waga - 1250 gramów.

- porty: 1 x HDMI 1.2, 3 x USB 2.0, 1 x czytnik SD.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas