Test Samsung Galaxy Note8 - gigant do potęgi ósmej

Samsung Galaxy Note8 to najbardziej dojrzały smartfon w portfolio koreańskiego producenta. Ma świetną specyfikację, jeszcze lepszy rysik i aparat, który wprowadza nową jakość do świata fotografii mobilnej. Czy to najlepszy smartfon na rynku? Przekonacie się z naszej recenzji.

Samsung Galaxy Note8
Samsung Galaxy Note8AFP

Samsung Galaxy Note8 to urządzenie przygotowane z myślą o użytkownikach, którzy na co dzień potrzebują smartfona z rysikiem. Ktoś, kto chce mieć ten element tylko dla ozdoby i poszukuje po prostu "dobrego smartfona", powinien skierować swój wzrok ku innemu dziecku z rodziny Galaxy.  Koreańczycy nie ukrywają, że Note8 to telefon dla profesjonalistów, którzy nie noszą ze sobą długopisów, a notatki wykonują nagminnie. Sprawdźmy po kolei jak sprawują się najważniejsze elementy Note8.

Wygląd

Note8 jest naprawdę dużym telefonem. Nie sposób uniknąć porównań z Galaxy S8, bo oba urządzenia są stylistycznie podobne, z tą różnicą, że Note8 jest bardziej kanciasty. To idealny przykład reprezentanta kategorii phabletów stworzonej w 2011 r. przez pierwszego Note’a. Przekątna ekranu Note8 ma 6,3 cali, a to o 0,1 cala więcej od modelu Galaxy S8+.

Ekran został rozłożony praktycznie na całym przednim panelu, a przy tym generuje niesamowite obrazy (do czego Samsung zdążył nas już przyzwyczaić). Standardowa rozdzielczość ekranu Super AMOLED Infinity wynosi 2220 na 1080 pikseli, ale jeżeli mamy ochotę - możemy ją zwiększyć do 2960 na 1440 pikseli.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Obrazy na Note8 mają świetny kontrast, bardzo dobre (lekko podbite) nasycenie kolorów i ponadprzeciętne kąty widzenia. To prawdopodobnie najlepszy wyświetlacz na rynku smartfonów. Panel jest w mniejszym stopniu zakrzywiony w stosunku do poprzednika, więc wygląda jakby zabieg ten zastosowano bardziej naturalnie. To dobry kierunek dla rozwoju smartfonów Koreańczyków.

Obudowa Note8 jest mocno wydłużona i sprawia wrażenie ogromnej, mimo że sam smartfon jest smukły i lekki. Nie jest to urządzenie przeznaczone dla małych dłoni - jego obsługa jedną dłonią jest niemożliwa. Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy gimnastykowali palce, nie dosięgniemy kciukiem przeciwległego krańca ekranu. Na szczęście można skorzystać z trybu pomniejszonego wyświetlacza, który kompresuje całą zawartość ekranu na mniejszej przestrzeni.

Szukanie czytnika linii papilarnych na tylnym panelu to także irytujące zajęcie - nie mam tak długich palców, by podczas normalnego trzymania Note8 bezproblemowo dosięgnąć aż do jego strefy (obok aparatu). Plus jest taki, że czytnik wydzielono specjalną ramką, więc gdy już go namierzymy, błyskawicznie odblokujemy smartfona. Trzeba wyrobić w sobie odpowiedni nawyk.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Sama bryła Note8 jest bardziej kanciasta w stosunku do poprzednich urządzeń z rodziny, ale przy tym wyrazistsza. Wszystkie elementy obudowy dobrze do siebie spasowano, a połączenie szkła i metalowej ramki sprawdza się wzorowo - zarówno pod kątem estetyki, jak i jakości wykonania. Niestety, obudowa Note8 łatwo się palcuje - wystarczy kilka minut użytkowania smartfona, by na tylnym panelu pojawiły się mniejsze lub większe smugi. Trudno traktować to jako wadę, gdyż wynika bezpośrednio z zastosowanej konstrukcji. A gdyby nie szklana obudowa, to niemożliwe byłoby ładowanie indukcyjne - i koło się zamyka. Warto zaznaczyć, że szkło Note8 pokryte jest warstwą Gorilla Glass 5. Smartfon dysponuje certyfikatem IP68, więc można spokojnie udać się z nim na basen czy pośpiewać "Deszczową piosenkę".

Rysik

Rysik S Pen to symbol serii Note. Nie jest to element, bez którego nie da się obejść w smartfonie, ale na pewno ułatwia życie w wielu codziennych sytuacjach. W Note8 użyjemy go głównie do tworzenia notatek na zablokowanym ekranie (świetna rzecz), edycji zrzutów ekranu i kreacji Live Messages.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Niektóre osoby korzystają z cyfrowego piórka Samsunga do nawigacji po ekranie smartfona. Digitizera można używać także do wypełniania antystresowych kolorowanek, których cały pakiet Samsung dostarczył do smartfona. Rysik rozpoznaje 4096 poziomów nacisku, a jego końcówka ma 0,7 mm średnicy, dzięki czemu jest znacznie precyzyjniejsza niż w poprzednich generacjach Note'ów.

Rysik S Pen jest lekki i wygodny w użyciu. Jest on mniejszy i smuklejszy od klasycznego długopisu, więc osoby o grubych palcach mogą mieć problemy z jego obsługą. Za każdym razem, gdy wyciągamy S Pen ze specjalnej szufladki na ekranie smartfona wyświetla się menu kontekstowe, pozwalające błyskawicznie wybrać jedną z funkcji.

Podczas moich testów Note8 rysika używałem głównie do notowania krótkich wiadomości - najważniejszych punktów podczas zebrania redakcyjnego, planu dnia czy listy zakupów. S Pen nie zawiódł mnie w żadnej z życiowych sytuacji.

Aparat

Samsung Galaxy Note8 to smartfon stworzony dla fanów fotografii mobilnej. Został on uznany przez specjalistów z serwisu DxOMark za najlepszy obok iPhone'a 8 Plus w dostępnych na rynku telefonach. Note8 uzbierał w testach DxOMark 94 punkty, ma więc zatem najlepiej oceniany aparat spośród smartfonów z Androidem na pokładzie. Nie powinno to nikogo dziwić, bo Note8 wyróżnia się świetnym zoomem i rewelacyjną ostrością zdjęć, nawet tych wykonywanych w warunkach słabego oświetlenia.

Smartfon dysponuje podwójnym aparatem głównym, z których każdy - po raz pierwszy w historii - ma optyczną stabilizację obrazu (OIS). Pozwala to na robienie fantastycznych zdjęć z ogromną ilością szczegółów. Aparat główny dysponuje podwójnym zoomem optycznym, umożliwiającym nawet 10-krotne przybliżenie cyfrowe. Optyczna stabilizacja obrazu w praktyce spisuje się kapitalnie i wyznacza nowe standardy w świecie mobilnej fotografii.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Nowością w serii Note jest funkcja Dual Shot, która umożliwia wykonanie zdjęcia obiema obiektywami oraz wybranie tego, które jest dla nas cenniejsze. W efekcie uzyskujemy zdjęcie wykonane klasycznym obiektywem i obiektywem o szerokim kącie. Funkcja ta przydaje się, gdy nie wiemy, które ujęcie jest lepsze i musimy je dokładnie porównać.

Aparaty zastosowane w Note8 mogą wykryć głębię, co pozwala na manipulowaniem tłem fotografowanego obiektu. Dzięki funkcji Live Focus, jesteśmy w stanie podejrzeć w czasie rzeczywistym, jak zdjęcie będzie wyglądało po dokonanych przez nas zmianach. Bardzo praktyczne, szczególnie dla tych, którzy lubią "bawić się" w profesjonalnych fotografów. Efekt bokeh uzyskiwany przy pomocy funkcji Live Focus w większości sytuacji wygląda naturalnie, choć granica między sztucznością jest bardzo płynna. Na kilku wykonanych przeze mnie zdjęciach efekt bokeh nie wyszedł tak, jakbym sobie tego życzył.

Zdjęcia wykonane przez Note8 w trudnych warunkach oświetleniowych nie są całkowicie pozbawione szumów (analizując plik JPEG), ale jest ich znacznie mniej niż u konkurencji. Dzięki obecności trybu Pro zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający fani fotografii, bo właśnie w nim ustawimy ręcznie czas ekspozycji czy format zdjęć z JPEG zmienimy na RAW.

Samsung Galaxy Note8 zdjęcia

Zdjęcia wykonane smartfonem Samsung Galaxy Note8.

Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL
Zdjęcie wykonane Samsungiem Galaxy Note8INTERIA.PL

Materiały wideo nagrywane Note8 są na najwyższym poziomie. Smartfon płynnie reaguje na zmiany oświetlenia, a uzyskany obraz jest ostry i szczegółowy. Optyczna stabilizacja obrazu działa wzorowo. Małym minusem jest według mnie fakt, że zmiana zoomu podczas nagrać następuje w sposób gwałtowny, a nie płynny. Z tego powodu nie jest możliwe wykonanie niektórych nietypowych, bardzo filmowych ujęć. Maksymalna jakość nagrań w formacie 4K to 30 fps.

Wydajność i bateria

Samsung Galaxy Note8 to jeden z najwydajniejszych smartfonów dostępnych na rynku. Koreański gigant poradzi sobie zarówno z grami, filmami w 4K, jak i rozbudowanymi aplikacjami. Duża w tym zasługa procesora Exynos 8895 (taki sam jak w Galaxy S8) wspieranego przez 6 GB pamięci RAM LPDDR4X. Układ graficzny to 20-rdzeniowy Mali-G71 MP20, a wbudowana przestrzeń dyskowa zmieści 64 GB danych (w praktyce ok. 54 GB). Pamięć można rozszerzyć kartą microSD do 256 GB.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Smartfon jest szybki jak błyskawica. Podczas dwutygodniowego testu ani razu nie zdarzyło mu się poważniejsze zawieszenie czy przycięcie. Na pokładzie znajdziemy Androida 7.1.1. z nakładką Samsung Experince 8.5, która jest ładna, praktyczna i przypadnie do gustu fanom minimalizmu. Osoby, które miały wcześniej kontakt z Galaxy S8 lub Galaxy S8+ poczują się tutaj jak w domu, bo różnic stylistycznych jest bardzo niewiele. Warto wspomnieć o panelach Edge, czyli specjalnych skrótach do najczęściej używanych przez nas aplikacji i funkcji smartfona dostępnych z krawędzi bocznej wyświetlacza (9 różnych paneli).

Wyniki w benchmarkach: Antutu - 175 431 punktów, Quadrant Standard - 41 685 punktów, 3DMark Sling Shot Extreme - 2691 punktów.

Samsung Galaxy Note8INTERIA.PL

Note8 ma akumulator o pojemności 3300 mAh i jest to ogniwo mniejsze niż w Galaxy S8+. Część przestrzeni akumulatora w S8+ została tu wydzielona dla cyfrowego rysika, a ponadto Samsung nie chciał ryzykować zwiększaniem pojemności ogniwa na siłę. Ale nie ma się czym martwić, bo bateria Note8 powinna większości użytkowników wystarczyć na pełny jeden dzień intensywnego działania. Dobrą wiadomością jest, że akumulator naładujemy do poziomu 60 proc. w zaledwie godzinę, a do pełna powinno nam się to udać w nie więcej niż 1,5-2 godziny.

Samsung Galaxy Note8 otrzymuje REKOMENDACJĘ serwisu MOBTECHINTERIA.PL

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note8 nie jest smartfonem dla każdego. Kupno tego urządzenia zalecamy tylko w pełni świadomym użytkownikom. To telefon z ogromnym ekranem, rysikiem o wielu możliwościach i niesamowitych funkcjach fotograficznych. Naturalna ewolucja rodziny Note i jeden z najlepszych smartfonów w historii branży

Cena: Około 4000 zł

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas