Test Samsung QLED TV Q7C

Testujemy najnowszą generację telewizorów Samsunga – QLED TV. Sprzęt, który ma zastąpić wszystkie inne odbiorniki LCD, a także pełnić rolę alternatywy dla telewizorów OLED.

 Samsung QLED
Samsung QLEDmateriały prasowe

Telewizory QLED TV stanowią kolejny etap rozwoju technologii kropki kwantowej: poprawiono jasność i stabilność światła oraz rozszerzono zakres odwzorowania barw. Kropki kwantowej? Brzmi jak zaawansowane pojęcie rodem z lekcji fizyki, termin nie mający wiele wspólnego z telewizorami. Tymczasem jest inaczej. Początkowo wykorzystywana w medycynie i optyce - dzisiaj stanowi istotny element produkcji telewizorów. Kolor światła emitowanego przez każdą kropkę jest stabilny i czysty. W rezultacie trzy barwy podstawowe mogą być rozróżnione znacznie precyzyjniej niż w przypadku konwencjonalnego ekranu telewizyjnego, a wyświetlacz z kropek kwantowych znacznie dokładniej odwzorowuje szerokie spektrum kolorów.

Co zatem można powiedzieć o QLED-ach, telewizorach mających być flagowymi przedstawicielami odbiorników korzystających z kropki kwantowej? Zacznijmy od początku, czyli od wyglądu.

Wygląd, jeden kabel i montaż

QLED TV Q7C prezentuje się bardzo dobrze. Samsung już od dłuższego czasu doskonale radzi sobie z wzornictwem swoich topowych telewizorów, zatem nie stanowi to większego zaskoczenia. Podobnie jak w poprzednich generacjach, tym razem również dostajemy w zestawie skrzyneczkę (moduł One Connect) z najważniejszymi portami i wejściami (wymaga osobnego zasilania). Z tyłu telewizora znajdziemy wyłącznie gniazdko oraz wejście na kabel o nazwie Invisible Connection. Co to takiego? Bardzo smukły (około 0.7 cm) kabel, przypominający światłowód. Dzięki jego niewielkim rozmiarom, bez problemu możemy poprowadzić go z telewizora do One Connect. Jest praktycznie niewidoczny, zatem moduł z portami można umieścić w innym miejscu niż telewizor. Zero problemów z masą sprzętu pod telewizorem.

Samsung QLED TVINTERIA.PL

Modele z linii QLED TV zapewniają też zróżnicowane opcje montażu. Wieszak No Gap pozwala umieścić telewizor płasko przy samej ścianie. Użytkownicy mogą także skorzystać z wymiennych podstaw. Do wyboru mamy stojak Studio, przypominający sztalugę, oraz stojak Gravity, który pozwoli obracać telewizor.

Kabel Invisible Connection - tak smukły, że go praktycznie nie widać
Kabel Invisible Connection - tak smukły, że go praktycznie nie widaćINTERIA.PL

My przetestowaliśmy telewizor z zakrzywionym ekranem. Ale w serii Q7 znajdziemy zarówno telewizory z płaskim (oznaczony literą F) lub zakrzywionym ekranem (litera C). Modele z płaskim ekranem QLED TV Q7F dostępne są w rozmiarach 49, 55, 65 i 75 cali, a z zakrzywionym Q7C oferowane wielkości to 49, 55 i 65 cali. W sumie seria Q7 obejmuje siedem produktów.

Pilot Smart Control

Wraz z QLED-em na rynek trafia nowy pilot Samsunga. Pozwoli nam sterować większością urządzeń podłączonych do telewizora: dekoderem, soundbarem czy odtwarzaczem Blu-ray. Producent ograniczył się w nim do kilku intuicyjnych przycisków. Przykładowo - przycisk Home od razu otwiera ekran początkowy (Home Screen), ułatwiając obsługiwanie menu "Ustawienia" lub "Źródła", a także zawartości Live TV lub Smart Hub. Przycisk Kolor daje dostęp do dodatkowych opcji dla danej funkcji, a Play/Pauza wyświetla na ekranie menu odtwarzania. Czterokierunkowy przycisk umieszczony na środku pilota może służyć do obsługi wszystkich powyższych funkcji. Z kolei przycisk rozpoznawania głosu umożliwia sterowanie telewizorem QLED za pomocą poleceń głosowych.

Pilot Smart Control
Pilot Smart ControlINTERIA.PL

Pilot wygląda świetnie, ale trzeba się przyzwyczaić do korzystania z niego, szczególnie z kółka odpowiedzialnego za sterowanie. Osoby z większymi dłońmi początkowo będą miały problemy z Smart Control. Kanały można dodatkowo można wyszukiwać i uruchamiać za pomocą smartfona. Sterowanie odbywa się w pełni z poziomu aplikacji Smart View.

Raz jeszcze o obrazie

Według Samsunga QLED TV to pierwsze na rynku telewizory, które zapewniają 100 proc. natężenia koloru, niezależnie od poziomu jasności obrazu - barwy są nasycone, intensywne i rzeczywiste. Dzięki zastosowaniu technologii HDR 1500 obraz wyróżnia się szczegółowością i idealnym kontrastem zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach. Dzięki zastosowaniu ulepszonej technologii Quantum Dot i 10-bitowego panelu, najnowsze telewizory do tworzenia obrazu wykorzystują ponad miliard barw. Co więcej, są to pierwsze modele na rynku, które pomyślnie przeszły weryfikację VDE - stowarzyszenia zajmującego się testowaniem i certyfikacją produktów - w zakresie natężenia kolorów.

Jedno z możliwych montowań telewizora
Jedno z możliwych montowań telewizoraINTERIA.PL

To teoria, a jak telewizor sprawdza się na żywo? Bardzo dobrze, różnica - nawet w stosunku do zeszłorocznych modeli najlepszych telewizorów LCD - jest widoczna "gołym okiem". To naprawdę fascynujące, że z tej technologii można jeszcze wydobyć tyle mocy. Zapewnienia Samsunga o odwzorowaniu barw, doskonałej jasności (coś, z czym problem ma OLED) i kontraście były prawdą. Jest różnica, to bez wątpienia najlepszy na rynku telewizor czerpiący z technologii LCD i kropki kwantowej.

Nowa wersja Smart TV

W nowych QLED TV znajdziemy kolejną wersja interfejsu Smart Hub. Nie jest zaskoczeniem, że Samsung znowu dostarcza pełny pakiet aplikacji, na czele z najważniejszymi platformami VoD. Telewizory QLED są sprzedawane z usługą o nazwie Samsung Elite Smart Pack, pakietem kilku platform dostarczających materiały wideo (więcej informacji - kliknij tutaj).

.
.123RF/PICSEL

Co poza tym oferuje Smart Hub? Oprócz gier (jeśli kogoś interesuje granie bezpośrednio na telewizorze), dostajemy przeglądarkę internetową, działającą - jak na standardy telewizorów - całkiem nieźle. Do czego można się przyczepić? Interfejs dostępu do najważniejszych opcji ustawień obrazu tak naprawdę niewiele zmienił się od ponad 3 lat. Warto byłoby popracować nad nowym rozwiązaniem - pierwsze zmiany już można zaobserwować, bo sam design menu został odświeżony, plus otrzymaliśmy dostęp do niektórych ustawień (m.in. tryb obrazu i dźwięku) z dolnego panelu Smart Hub.

Dalsze testy

Powróćmy jeszcze na koniec do "praktycznych" testów. Podczas recenzji podłączyliśmy do telewizora konsole PlayStation 4 Pro i Xbox One S, dzięki czemu mogliśmy sprawdzić gry w rozdzielczości wyższej niż 1080p, ze wsparciem HDR-u ("Horizon: Zero Dawn" i "Mass Effect: Andromeda") oraz obejrzeć fragmenty filmów na nośniku 4K Blu-ray. Korzystaliśmy również z serwisu Netflix (filmy w wersji 4K/Full HD) oraz serwisu YouTube. Przeglądaliśmy także zdjęcia, a także obejrzeliśmy filmy z zewnętrznego nośnika.

QLED TV
QLED TVmateriały prasowe

Nie mieliśmy jakichkolwiek problemów. Wszystkie testy raz jeszcze potwierdziły bardzo dobrą jakość obrazu oferowanego przez QLED-a. A dźwięk? Głośniki sprawdzają się całkiem dobrze, szczególnie po wybraniu odpowiedniego trybu. Nie ma co liczyć na jakość kina domowego, ale to nie jest niespodzianka. To co najistotniejsze - jakość obrazu - to absolutnie najwyższa półka.

Samsung QLED TV Q7C otrzymuje REKOMENDACJĘ od Serwisu Nowe Technologie Interia
Samsung QLED TV Q7C otrzymuje REKOMENDACJĘ od Serwisu Nowe Technologie Interia INTERIA.PL

Podsumowanie

QLED Samsunga to najlepsze na rynku telewizory z kropką kwantową, a zarazem w ogóle najlepsze telewizory LCD. Zatem QLED TV Q7C to bardzo dobra propozycja dla szukających telewizora z najwyższej półki.

Cena za model o przekątnej 55 cali: Około 8999 zł 

Zalety
  • doskonałe kolory, jasność obrazu i ostrość
  • rozwiązania takie jak One Connect i Invisible Connection
  • bardzo udana, nowa wersja Smart Hub
  • stylistka i wykonanie telewizora
Wady
  • niektórzy mogą mieć problemy z nowym pilotem
Ocena redakcji0.5/10
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas