Autonomiczne samochody Volkswagena już wkrótce podbiją katarskie ulice

O samojeżdżącym elektrycznym aucie ID. Buzz usłyszeliśmy już dwa lata temu, ale dopiero teraz pomysł ten zaczyna nabierać realnych kształtów, a wszystko za sprawą porozumienia podpisanego przez niemiecki koncern z władzami katarskiej stolicy.

Na mocy podpisanej umowy, Volkswagen i należąca do niego marka Scania będą świadczyć w mieście Doha usługi transportowe dla mieszkańców, a wszystko za pomocą autonomicznych samochodów. Inicjatywa nosi nazwę Project Qatar Mobility i zakłada, że na początkowym etapie, tj. w 2022 roku, na ulice wyjedzie 35 kombi ID. Buzz, które mogą pomieścić do 4 pasażerów oraz 10 busów od Scania, w których będzie miejsce dla nawet 10 osób. Do tego czasu QIA i Volkswagen będą pracować razem nad fizyczną i cyfrową infrastrukturą, aby integracja nowych aut z istniejącą flotą komunikacji miejskiej przebiegła bezproblemowo.

Reklama

Wykorzystywanie autonomicznych samochodów w ramach komunikacji miejskiej to z pewnością przyszłość, ale prawda jest taka, że na ten moment niewiele miast może sobie na nie pozwolić. Szczególnie że sam zakup pojazdów to dopiero początek, bo niezbędne jest także stworzenie odpowiednich regulacji prawnych, infrastruktury inteligentnego miasta czy wiedzy, dzięki której wszystkie te plany faktycznie będą miały szansę wejść w życie. Mówiąc krótko, to kosztuje majątek i w tym kontekście zupełnie nie powinno dziwić, że jako pierwszy decyduje się tu Katar. 

Zamknięte testy samochodów i autobusów rozpoczną się już w przyszłym roku, a następnie w 2021 roku należy spodziewać się jazd próbnych, by przed końcem 2022 roku projekt mógł na 100% wejść w życie. Nie da się ukryć, że to swoisty sprawdzian tego, czy faktycznie jesteśmy już technologicznie (ale nie tylko) gotowi na implementację takiej formy komunikacji miejskiej. Jak twierdzi szef Volkswagena, Herbert Diess: - Project Qatar Mobility odegra bardzo istotną rolę w naszej strategii Together 2025+. Odpowiadając na ekonomiczny wzrost, rozwój społeczny i wyzwania związane z zarządzaniem środowiskiem, jest częścią naszej wizji i pokazuje nasze zaangażowanie transport nowej generacji. Będziemy uczyć się na doświadczeniach z prawdziwego świata, dlatego ten projekt będzie kamieniem milowym dla nadchodzących generacji.

Zadowolone z układu wydają się także władze miasta, bo jak twierdzi szef QIA, Mansoor Al Mahmoud: - Dla rozwoju naszych miast potrzebna jest nowa fala innowacji. Sterowane sztuczną inteligencją samochody bezemisyjne pomogą podnieść poziom komunikacji miejskiej, jednocześnie zmniejszając przeciążenia i poprawiając efektywność energetyczną. Jesteśmy dumni, że QIA współpracuje z Volkswagen, żeby zapewnić, że Katar przoduje w nowych technologiach. Rozwój inteligentnego transportu pomoże zmienić przyszłość miast, zarówno u nas, jak i na całym świecie.

Źródło: GeekWeek.pl/Volkswagen-newsroom

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy