Jaworzno stawia na kolej Hyperloop i autonomiczną komunikację miejską
Jaworzno pretenduje do miana najbardziej ekologicznego, bezpiecznego i inteligentnego miasta w Polsce. Władze stawiają na superszybką kolej Hyperloop i autonomiczne autobusy.
W ubiegłym roku lotem błyskawicy polskie media obiegła wiadomość, że w śląskim Jaworznie powstanie testowy odcinek kolei przyszłości Hyperloop. Paweł Silbert, prezydent tego miasta, i Marek Gutt-Mostowy, prezes zarządu firmy Euroloop, podpisali list intencyjny, dotyczący potencjalnych testów tuby dla najszybszego pociągu świata.
Według planu, tor będzie miał 5 kilometrów długości i położony zostałby na szlaku starej kolejki, między śródmieściem a Szczakową. Euroloop jest żywo zainteresowany Jaworznem, gdyż obszar ten spełnia wszystkie kryteria wyznaczone przez firmę.
Przedsięwzięciem w Polsce zajmuje się firma Euroloop, której szefuje uzdolniony Polak, Marek Gutt Mostowy. Stworzył on firmę wraz ze swoimi specjalistami z Doliny Krzemowej. Ma na koncie współpracę z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN, która w swoim ośrodku w pobliżu Genewy ma Wielki Zderzacz Hadronów.
Euroloop chce zbudować w Polsce pełnowymiarowy testowy odcinek systemu Hyperloop. W pierwszej kolejności system będzie obsługiwał transport towarów. Dopiero w dalszej perspektywie będzie to transport pasażerski.
Jaworzno stawia na autonomiczny i ekologiczny transport miejski. Fot. Pexels.
Ale to nie koniec wielkich inwestycji. Jaworzno ma aspiracje do stania się najbardziej innowacyjnym miastem w Polsce. Po mieście mają jeździć tylko i wyłącznie autobusy o napędzie elektrycznym od polskiego Solarisa lub Ursusa, a docelowo również pojazdy o napędzie wodorowym.
Już teraz miasto może poszczycić się posiadaniem aż 40% floty bezemisyjnych autobusów, a niebawem ten udział wzrośnie do 80%.
„Jesteśmy miastem otwartym na innowacje. Lubię zmiany i dobieram do pracy ludzi nastawionych na nieustanny rozwój. Wolimy być pionierami wielu przedsięwzięć, zamiast brać przykład z wyłącznie sprawdzonych i utrwalonych rozwiązań. Czasem trzeba i warto zaryzykować, tak było choćby z elektrycznymi autobusami w komunikacji” – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
Władze Jaworzna uruchomiły system wypożyczania elektrycznych rowerów miejskich i niedługo zezwolą na testy samochodów elektrycznych oraz autonomicznych.
Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony pilotażowy program mapowania miasta, dzięki któremu będzie można stworzyć system niezbędny do poruszania się pojazdów autonomicznych.
Dwa dni temu przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz samorządu Jaworzna podpisali list intencyjny, który przewiduje testowanie prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Pojazdy mają być opracowane przez NCBR Bezemisyjny Transport Publiczny.
Według planu, pierwsze autobusy i samochody autonomiczne wyjadą na ulice Jaworzna w trzecim kwartale przyszłego roku. Wówczas miasto będzie pierwszym w Polsce, które będzie testowało tego typu technologie przyszłości.
„Wierzę, że tak samo będziemy miastem, w którym rozpocznie się historia polskich pojazdów autonomicznych. Mamy wyjątkową infrastrukturę, wielu wizjonerów i zapał, by aktywnie współtworzyć technologiczną przyszłość w kraju” – dodał Silbert
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels/NCBR