Model Y od Tesli będzie miał premierę szybciej, niż myślicie. Tak będzie wyglądał?

Na Model Y, czyli mniejszą wersję SUV-a od Tesli, wszyscy fani elektryków czekają już od kilku lat. Elon Musk w końcu zdradził, kiedy pojazd będzie miał swoją premierę. Szybciej, niż myślicie.

Niedawno w ofercie Tesli pojawił się nowy elektryk o nazwie Model 3, który jest mniejszym bratem luksusowej limuzyny o nazwie Model S. Tymczasem wszyscy miłośnicy elektryków od Elona Muska z niecierpliwością wyczekują produkcji Modelu Y, czyli tańszej wersji dużego SUV-a o nazwie Model X.

Do tej pory miliarder nie ujawniał konkretnej daty premiery pojazdu, ale mogliśmy na jego temat poznać kilka ważnych szczegółów. Teraz się to zmieniło. Musk napisał na swoim profilu na Twitterze, że oczekuje jego premiery 15 marca, ale nie wyklucza, że może to nastąpić nawet w bieżącym roku. Pewne jest, że pierwsi jego właściciele będą mogli przejechać się swoimi Modelami Y nie wcześniej, niż w 2020 roku.

Reklama

Tajemniczy pojazd stojący w fabryce Tesli. Czy to prototyp Model Y? Fot. Tesla.

Nowy model nie będzie bazował na płycie podłogowej Modelu 3. Prawdopodobnie będzie nieco większy od Modelu 3 i od niego o wiele bardziej zaawansowany. Musk chce też, jak najbardziej to możliwe, uprościć i przyspieszyć jego produkcję z pomocą najnowocześniejszych robotów przemysłowych.

W samochodzie nie będą wykorzystywane też akumulatory oparte na architekturze 12V. W ten sposób z samochodu zniknie wiele ciężkich kabli i jego masa obniży się. Musk przyznał, że popełnił duży błąd tworząc Model X na płycie podłogowej Modelu S. W przypadku Modelu Y ten błąd już się nie powtórzy.

Elon Musk tak nadał nazwy swoim pojazdom, aby utworzyły napis S3XY. Fot. PeisertDesign.

Model Y będzie więc produkowany w nowej Gigafactory, która powstanie w najbliższym czasie, prawdopodobnie w okolicach Nowego Jorku, i będzie obsługiwana tylko i wyłącznie przez roboty, co znacząco obniży koszty produkcji, cenę samochodu w salonach Tesli i, co najważniejsze, przyspieszy produkcję.

Model Y ma być największym hitem sprzedażowym w historii firmy, a to dlatego, że teraz tego typu pojazdy są niezwykle modne i praktyczne. Tesla chce bowiem do roku 2020 produkować milion aut rocznie.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter / Fot. Tesla/PeisertDesign

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy