Poznajcie Maxwella, obecnie najbardziej oszczędny pojazd kołowy na świecie

Inżynierowie z Duke University zaprojektowali i zbudowali prototyp najbardziej oszczędnego pojazdu na świecie. Maxwell napędzany jest ogniwami paliwowymi.

Bolid został zbudowany w większości z włókna węglowego, dzięki temu waży zaledwie 24 kilogramy. Dysponuje też bardzo niskim współczynnkiem oporu powietrzna na poziomie 0,10. Co ciekawe, Tesla ma ponad dwa razy większy.

To wszystko sprawia, że Maxwell uzyskuje średnią prędkość na poziomie 24 kilometrów na godzinę. Eksperymenty pokazały, że bez problemu potrafi on pokonać trasę liczącą 13 kilometrów na zaledwie 1 gramie wodoru. Jeśli przeliczymy to na spalanie znane nam z tradycyjnych pojazdów o napędzie spalinowym, to będzie to zaledwie 0,02 litry na 100 kilometrów.

Reklama

Takie świetne wyniki są też zasługą wydajnego silnika elektrycznego o mocy 250 W. Na pokładzie pojazdu znalazło się niewielkie ogniwo paliwowe i system superkondensatorów, które nie zwiększają drastycznie masy pojazdu, a jednocześnie dostarczają silnikowi duży zapas mocy.

Chociaż możliwości Maxwella są imponujące, to jednak jest to mały bolid, który nie nadaje się do wykorzystania na masową skalę. Możemy być natomiast pewni, że stanie się on inspiracją dla innych inżynierów, którzy na jego bazie zbudują pojazdy o wiele wydajniejsze od dzisiejszych. Trzymajmy za to mocno kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Duke University

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy