Ustanowiono nowy rekord prędkości na lądzie pojazdem o napędzie spalinowym

Danny Thompson, słynny amerykański rajdowiec, ustanowił nowy rekord świata prędkości pojazdu silnikowego korzystającego z cylindrów i tłoków na Bonneville Salt Flats w Utah.

Bolid o nazwie Challenger 2, dysponujący trzybiegową skrzynią i dwoma silnikami spalinowymi Hemi o mocy aż 2500 KM, rozpędził się do zawrotnej prędkości 722 km/h. Maszyna została zbudowana przez Maickeya, ojca Dannyego w 1968 roku, ale niedawno przeszła gruntowną modyfikację.

Challenger 2 waży 2400 kilogramów i posiada zbiornik paliwa o pojemności 110 litrów. Podczas prób bicia rekordu prędkości, bolid sprawował się wyśmienicie. Thompson nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa i zamierza niebawem wynik poprawić. Trzeba tutaj podkreślić, że rajdowiec nie jest młodzieńcem, bo liczy sobie już 69 lat.

Reklama

Tak naprawdę Challenger 2 nie ma konkurencji. Najszybsze dragstery osiągają prędkość w okolicach 500 km/h, więc pomiędzy nimi a maszyną Dannyego jest ogromna przepaść. Przypomnijmy, że niedługo zostanie podjęta próba ustanowienia nowego rekordu świata w prędkości osiągniętej przez pojazd kołowy na lądzie. BloodHound SSC, czyli bolid o napędzie odrzutowo-rakietowym, ma rozpędzić się do aż 1609.34 km/h, czyli ma być szybszy od pocisku wystrzelonego z pistoletu.

Źródło: GeekWeek.pl/ThompsonLSR / Fot. ThompsonLSR

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy