Jak dobrać taryfę prądu do domu tak, żeby oszczędzać?

Podwyżki cen prądu w 2023 roku są już niemal pewne. Ograniczenie zużycia energii w domu nie jest jednak jedynym sposobem na uniknięcie wyższych rachunków. Warto zwrócić uwagę na to, jak płaci się dostawcy za prąd. Jak wybrać taryfę prądu do domu?

Jakie są taryfy prądu do domu, firmy, gospodarstwa rolnego?

W zależności od tego, czy budynek jest wykorzystywany na cele mieszkalne, biznesowe czy gospodarcze, dystrybutor energii pobiera opłaty w różny sposób. 

Obowiązujące w poszczególnych przypadkach taryfy to:

  • G - dla gospodarstw domowych;
  • C - dla gospodarstw rolnych i dla małych firm;
  • B - dla większych firm;
  • A - dla największych odbiorców, np. kopalń.

Oprócz liter w nazwach taryf pojawiają się także cyfry. Pierwsza z nich oznacza moc pobieranego prądu: 1 to moc umowna do 40 kW, 2 - powyżej tej wartości. Kolejna cyfra, 1 lub 2 określa, czy prąd jest rozliczany jednostrefowo (taka sama stawka każdego dnia, o każdej porze), czy dwustrefowo.

Reklama

Taryfy dzienne, nocne i inne rodzaje taryf dla użytkowników indywidualnych

W ramach taryfy G, czyli tej przeznaczonej dla osób pobierających prąd w gospodarstwie domowym, wyróżnia się dodatkowo kilka taryf. Jakie są taryfy prądu do domu? U wszystkich dostawców można wybrać:

  • Taryfa G11. To taryfa do domu obowiązująca domyślnie. U osób, które nie zdecydowały się na zmianę, zużycie energii jest rozliczane właśnie na jej podstawie. W ramach taryfy G11 opłaty za prąd są naliczane tak samo w ciągu całej doby, bez rozróżnienia na dzień i noc czy na dni tygodnia.
  • Taryfa G12. To taryfa, w której obowiązują dwie strefy: dzienna i nocna. Godziny ich obowiązywania zależą od poszczególnych dostawców, najczęściej taryfa nocna zaczyna się o 22:00 i trwa do 6:00. Tańszy jest niekiedy również prąd dostarczany w wybranych godzinach w dzień, np. 13:00-15:00.
  • Taryfa G12w. To odmiana taryfy G12. Różni się od niej tym, że niższe stawki obowiązują również w soboty, niedziele i święta oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Jaką taryfę prądu do domu wybrać i na co zwrócić uwagę?

To, jaką taryfę do domu wybrać, zależy przede wszystkim od trybu życia domowników, od używanego sprzętu czy sposobu ogrzewania budynku.

Kiedy opłaca się korzystać z taryfy dziennej i nocnej? Warto zdecydować się na taki krok, gdy sprzęty elektroniczne pracują najczęściej wieczorem i w nocy lub gdy możliwa jest zmiana przyzwyczajeń domowników w tym zakresie. W godzinach nocnych można włączać np. pralkę, zmywarkę czy żelazko. Przy odpowiednio skonfigurowanym urządzeniu, z prądu w taryfie nocnej może korzystać także pompa ciepła. Według wyliczeń producentów tych urządzeń roczne oszczędności mogą w takim przypadku wynosić nawet 10%.

Taryfa G12w, z niższymi stawkami za prąd w dni wolne, sprawdzi się u osób, które przez większość dni w tygodniu przebywają poza domem (np. pracując, ucząc się, jedząc na mieście), a większość prac wymagających użycia sprzętu elektrycznego wykonują w weekendy.

Zmiana taryfy prądu nie dla każdego będzie korzystnym rozwiązaniem. Osoby, które zużywają prąd przez całą dobę i nie są w stanie z tego zrezygnować, mogą stracić na taryfie dwustrefowej. Będzie to dotyczyło przypadków, w których w domu pierze się, uruchamia zmywarkę czy korzysta z komputera w ciągu dnia. Zmiana taryfy na dzienną i nocną będzie zatem mało opłacalna np. dla osób, które pracują zdalnie.

Zmiana taryfy prądu w praktyce. Jak to zrobić?

Jak wybrać taryfę prądu do domu i jak zmienić ją u dostawcy? W praktyce to nic trudnego. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w firmie, która dostarcza energię elektryczną. Często można to zrobić online, bez drukowania papierowych dokumentów.

Konieczna będzie także wymiana licznika z jednostrefowego na dwustrefowy, aby mógł osobno liczyć zużycie prądu w taryfie dziennej i nocnej. Warto pamiętać, że taryfę prądu można zmienić raz na 12 miesięcy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy