Fiakergulasch. Przysmak wiedeńskich dorożkarzy

Gulasz to jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych dań kuchni europejskich. Początkowo znane jedynie wśród pasterzy, po latach stało się węgierskim daniem narodowym.

Fiakergulasch zdobył swoją popularność w drugiej połowie XIX wieku
Fiakergulasch zdobył swoją popularność w drugiej połowie XIX wieku123RF/PICSEL

Gulasz przez wiele lat był podstawowym daniem jedzonym przez pasterzy bydła, którzy wypasali swe stada na węgierskich nizinach. Początkowo było to danie z mięsa i posiekanej cebuli, przysmażonej na słoninie.

Papryka trafiła do niego stosunkowo późno, bo pod koniec XVII wieku. Od tego czasu składniki tradycyjnego gulaszu niewiele się zmieniły. Postawę stanowi mięso, najczęściej wołowe, cebula i papryka. Powstawały również różne lokalne odmiany, jak Fiakergulasch, który zdobył popularność pomiędzy wiedeńskimi dorożkarzami. Stąd też pochodzi jego nazwa.

Składniki:

600 gramów wołowiny

40 gramów cebuli

15 gramów słodkiej papryki

1 łyżka octu winnego

2 ząbki czosnku

łyżka pulpy pomidorowej

4 jajka

4 małe ogórki kiszone

4 parówki wiedeńskie

Sól, pieprz, kminek, majeranek

smalec do smażenia

Przygotowanie:

Cebulę pokrojoną w krążki podsmażamy. Dosypujemy paprykę i skrapiamy octem. Zdejmujemy z patelni. Na smalec wrzucamy pokrojone w kostkę mięso i czosnek. Po chwili dodajemy pulpę pomidorową i przyprawy. Podlewamy wodą i dusimy około godziny, uzupełniając wodę, by przykrywała składniki.

W międzyczasie gotujemy jajka na twardo. Kiełbaski kroimy na kilkucentymetrowe odcinki i dodajemy około 5 minut przed zdjęciem dania z ognia. Nalewamy gulasz do miseczki dekorując jajkami i plasterkami ogórka.

Tradycyjnie gulasz podawany jest z kluskami albo knedlami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas