Jak zielona herbata może pomóc w walce z alzheimerem?

Zielona herbata, bogata w przeciwutleniacze, może odgrywać ważną rolę w ochronie przed chorobami neurologicznymi takimi jak alzheimer. Badanie z Uniwersytetu Kanazawa dowodzi, że regularne spożycie trzech szklanek dziennie przez osoby starsze może redukować zmiany w istocie białej mózgu. Kluczem do zachowania zdrowia mózgu jest również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz socjalizacja, co wspiera dobre zdrowie umysłowe.

Jak zapobiegać demencji?
Jak zapobiegać demencji?123RF/PICSEL

Według danych NFZ na alzheimera i choroby pokrewne choruje ponad 350 tysięcy Polaków. 72% z nich to kobiety. Na całym świecie na tę chorobę cierpi prawie 40 milionów ludzi, a eksperci prewidują, że w 2050 roku będzie ich aż trzykrotnie więcej.

Jak uchronić się przed alzheimerem?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają obniżyć ryzyko wystąpienia demencji, takie jak przestrzeganie odpowiedniej diety, regularne ćwiczenia, kontakty towarzyskie oraz stymulacja umysłu łamigłówkami. Naukowcy odkryli, że istnieje jeszcze jedna metoda na zapobieganie chorobom mózgu.

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kanazawa w Japonii pokazało, że picie trzech szklanek zielonej herbaty dziennie u osób powyżej 65 roku życia zmniejsza o trzy procent objętość zmian w istocie białej mózgu. Odpowiada ona za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, a jej uszkodzenie może powodować problemy neurologiczne, takie jak alzheimer.

Przebieg badania

Do badania przystąpiło prawie 9000 dorosłych w wieku powyżej 65 lat. Wypełnili oni kwestionariusze dotyczące ich nawyków związanych z piciem kawy i herbaty, a potem przeanalizowano skany ich mózgów.

Wnioski były zaskakujące: spożycie kawy nie ma żadnego powiązania z pogarszaniem funkcji poznawczych, natomiast picie zielonej herbaty w ilościach trzech szklanek lub więcej na dobę może pomóc zapobiegać demencji.

Już wcześniej badano tę teorię i została ona potwierdzona.

Jakie właściwości ma zielona herbata?

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwzapalne. Potencjalnie zmniejszają ryzyko udaru i zachorowania na raka. Regularne jej spożycie wiąże się również z poprawą zdrowia serca, a także przyśpieszeniem metabolizmu i wzmocnieniem układu odpornościowego.

Najlepsze sposoby na zachowanie zdrowia

Dr Arjun Masurkar, neurolog poznawczy i specjalista od demencji w NYU Langone Health, podzielił się swoimi najlepszymi radami, które pomogą zachować zdrowy umysł w miarę starzenia.

Aktywność fizyczna

Najgorszym, co możemy zrobić naszemu umysłowi, jest siedzący tryb życia. Podczas ćwiczeń serce pompuje więcej krwi również do mózgu, natleniając go i utrzymując w dobrej kondycji. Dlatego warto uprawiać jakąś aktywność fizyczną, może to być nordic walking, kolarstwo lub pływanie.

Dieta zdrowa dla serca

Chude źródła białka i zdrowe tłuszcze oraz przeciwutleniacze pozwalają utrzymać mózg w zdrowiu. Przykładowe produkty, które mają na nas korzystny wpływ to tłuste ryby (np. łosoś), jagody, orzechy czy rośliny strączkowe. Odradza się picie alkoholu, szczególnie u osób starszych.

Życie towarzyskie

Równie ważne jest spotykanie się z innymi ludźmi, aby zachować zaangażowany umysł. Dzięki socjalizacji mózg może uwalniać ważne i zdrowe substancje chemiczne, takie jak serotonina i dopamina. Lepsze od rozmów online są interakcje w realnym świecie.

Wyzwania dla umysłu

Pobudzanie mózgu do działania przez rozwiązywanie krzyżówek, nauka nowych rzeczy lub inne intelektualne hobby jest dobrym sposobem na zachowanie go w dobrej kondycji. Najlepsze są rozrywki, które angażują zarówno umysł, jak i są społeczne, np. gra w karty.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Polska wycofuje się z konwencji ottawskiej. Chodzi o zakazaną brońPolsat NewsPolsat News