Lubisz na ostro? Możesz pożyć dłużej...
Przyprawy i zioła ze względu na swą różnorodność, są od wieków wykorzystywane do przygotowywania posiłków, by nadać im niepowtarzalny smak, aromat czy kolor. Zyskały one sławę, nie tylko dzięki swoim właściwościom technologicznym, ale również ze względu na ich leczniczy wpływ na organizm. Już Hipokrates i Galen uważali, że stosowanie przypraw i ziół może przywrócić równowagę organizmu.
Wielu badaczy udowodniło korzyści płynące z przypraw i związków bioaktywnych w nich występujących. W poprzednich pracach dotyczących właściwości ostrych przypraw, w szczególności papryczki chili, przedstawiono jej działanie - wzrost katabolizmu lipidów w różnych narządach i tkankach, zmniejszone ryzyko otyłości czy hipercholesterolemii a w konsekwencji możliwy wpływ na obniżenie wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, miażdżycy, a także zespołu metabolicznego. Sprawdzono również działanie przeciwbakteryjne wybranych przypraw i ziół na podstawie zdolności modyfikowania mikroflory jelitowej.
Prospektywne badanie kohortowe, które miało miejsce w Chinach, przedstawiło odwrotną zależność między spożywaniem ostrych przypraw, m.in. papryczki chili a śmiertelnością z powodu nowotworów, chorób układu krążenia oraz chorób układu oddechowego.
Mustafa Chopan oraz Benjamin Litenberg w swojej pracy opublikowanej w bieżącym roku w "PLOSone. TENTH ANNIVERSARY", w oparciu o dane populacyjne Amerykanów z badania NHANES III (Third National Health and Nutrition Examination Survey), przedstawili inne spojrzenie na cenne właściwości papryczki chili. Badana grupa liczyła blisko 16 tys. dorosłych uczestników.
Udowodnili, że spożywanie ostrej papryczki chili wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu o około 13% - w szczególności z powodu chorób serca i udaru mózgu.
Mechanizm, dzięki któremu papryczka chili może wpływać na zmniejszenie ryzyka zgonu, nie jest do końca poznany. Uważa się, że Transient Receptor Potential (TRP) jest jednym z podstawowych receptorów dla związków pochodzących z ostrych substancji, takich jak kapsaicyna. Aktywacja TRP typu 1 prawdopodobnie stymuluje mechanizmy komórkowe związane z otyłością, poprzez zmianę mediatorów katabolizmu lipidów i termogenezę.
Jak wiadomo przeciwdziałanie otyłości prowadzi do zmniejszenia ryzyka miażdżycy, chorób układu krążenia, układu ruchowego itp. Kapsaicyna dodatkowo może chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego poprzez modulację receptora TRP pośrednicząc w przepływie wieńcowym.
Oprócz unikalnych właściwości kapsaicyny w papryczce chili, zawiera ona także wiele innych cennych składników odżywczych, w szczególności witaminy z grupy B, witaminę C, prowitaminę witaminy A.
Uwaga! Należy jednak pamiętać, iż związki zawarte w ostrych przyprawach mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, co może wpływać na zaostrzenie objawów choroby wrzodowej żołądka. W powyższym przypadku należy stosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem, a nawet wykluczeniem takich przypraw.
Reasumując, o ile nie cierpimy na wrzody i nasz stan zdrowia pozwala na wprowadzenie nieco pikanterii do naszego organizmu warto abyśmy korzystali z drogocennych składników zawartych w niepozornym chili. Zwłaszcza, że jak się okazuje szczypta słodkiej ostrości może zapewnić nam długowieczność, a kto by nie chciał żyć wiecznie?