Męskie grillowanie: Ćevapčići
Polacy najczęściej grillują w czasie urlopu. Dlatego specjalnie dla was stworzyliśmy przepisy, które idealnie nadadzą się na obiad pod chmurką, bądź na elektrycznego grilla w domu. Tym razem proponujemy Ćevapčići.
Jeśli zaczynamy grillowanie powinniśmy przede wszystkim myśleć o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa. Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak.
Jeżeli to możliwe należy unikać solenia mięs, w zamian można użyć ziół.
I rzecz najważniejsza: powolne, długie i dokładne pieczenie jest zawsze lepsze niż pieczenie na bardzo silnym i gwałtownym ogniu. Przy grillu nie należy się spieszyć. Wówczas mięsa będą soczyste i aromatyczne. Jeśli zaczynamy grillowanie powinniśmy przede wszystkim myśleć o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa. Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak.
Jednak najważniejsze i tak pozostaje przygotowanie mięsa w sposób, który zadowoli każde podniebienie. Dziś proponujemy danie, które posiada równie wiele odmian, co swojski bigos - Ćevapčići.
Danie to pochodzi z Bałkanów, ale można je również spotkać na stołach w Węgrzech, czy Rumunii. Jego głównym składnikiem jest przede wszystkim mielone mięso, najlepiej gdyby to było mięso kilku gatunków. Jednak spotyka się również przygotowane wyłącznie z wołowiny, baraniny, a czasem nawet wieprzowiny. Jako, że w Polsce najpopularniejszym jest to ostatnie mięso, nasze ćevapčići zrobimy z wieprzowiny.
1 kg siekanego lub grubo mielonego schabu wieprzowego;
1 średniej wielkości główka czosnku;
1 średniej wielkości cebula;
2 średniej wielkości ostre papryczki;
2 łyżki słodkiej papryki w proszku;
1 łyżka pieprzu czarnego odrobinę soli i oliwy
Mielimy lub siekamy mięso. Najlepiej jeśli będzie z dobrego gatunkowo całego schabu, rzadko trafia się dobrze przygotowane mięso mielone, dlatego warto przygotować je osobiście.
Kroimy papryczki w bardzo drobną kostkę, podobnie czynimy z papryką i czosnkiem (ten ostatni możemy wycisnąć, aby miał bardziej intensywny smak). Następnie mieszamy wszystkie składniki bardzo dokładnie w misce i odstawiamy na kilka godzin, aby mięso "przeżarło się" z przyprawami. Ideałem byłoby zostawienie mięsa na minimum 24 godziny.
Po odczekaniu kilku godzin z mięsa formujemy ruloniki o średnicy około 2 cm i długości około 7 cm. Jeśli mięso jest dobrze wymieszane z przyprawami i lekko schłodzone, to nie powinno się przyklejać do dłoni, ani łamać. Choć w czasie grillowania należy dość ostrożnie się z nim obchodzić.
Mięso grillujemy na średnio rozgrzanym ruszcie z każdej strony do czasu, aż zbrązowieje. Można podawać z pieczywem, albo grillowanymi ziemniakami. Świetnie pasuje podane z sosem tzatziki.