Męskie grillowanie: Jagnięcy móżdżek

Móżdżek zwykle w Polsce jada się w jajecznicy. Jednak są sposoby, żeby smacznie go przygotować na grillu. Jest to popularne danie w wielu krajach świata. Dziś wersja marokańska.

z
zINTERIA.PL
Grillowane móżdżki z rukoląINTERIA.PL

Jeśli zaczynamy grillowanie powinniśmy przede wszystkim myśleć o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa. Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak.

Jeżeli to możliwe należy unikać solenia mięs, w zamian można użyć ziół.

I rzecz najważniejsza: powolne, długie i dokładne pieczenie jest zawsze lepsze niż pieczenie na bardzo silnym i gwałtownym ogniu. Przy grillu nie należy się spieszyć. Wówczas mięsa będą soczyste i aromatyczne.

Mimo to, nie można być obojętnym na rodzaj mięsa, jaki wrzucamy na ruszt. Każde jest inne i wymaga innego podejścia.

Jednak najważniejsze i tak pozostaje przygotowanie mięsa w sposób, który zadowoli każde podniebienie.

Składniki:

2 jagnięce mózgi40 ml oliwy30 ml soku z cytryny10 gramów posiekanej pietruszki5 gramów soli5 gramów pieprzy cayenne2-3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Bardzo ostrożnie myjemy mózgi. Jest to bardzo delikatne mięso, więc trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Należy pod bieżącą wodą oczyścić je z błonek, tłuszczów, a następnie rozdzielić je na połowy. Należy przy tym uważać, bo może się rozpaść nim umieścimy go na ruszcie.

Po rozpłataniu mózgów na pół ponownie je spłukujemy i umieszczamy w misce z osoloną wodą na około 30 minut. W tym czasie przygotowujemy marynatę.

Do średniej wielkości miski wrzucamy wszystkie wymienione powyżej składniki i dokładnie mieszamy. Móżdżki wyciągamy z wody i ponownie opłukujemy. Następnie wkładamy mięso do marynaty dokładnie pokrywając nią półkule. Mięso w marynacie pozostawiamy na pół godziny w temperaturze pokojowej.

Móżdżki umieszczamy w koszyku do grillowania i układamy na średnio rozgrzanym ruszcie. Pieczemy około 5 minut z każdej strony. Mięso powinno posiąść twardą skorupkę na zewnątrz, jednak po naciśnięciu powinno się ugiąć i nadal być gąbczaste.

Móżdżki podajemy natychmiast po zdjęciu z ognia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas