E-papierosy wcale nie są zdrowsze?

Hiszpańscy lekarze uważają, że elektroniczne papierosy nie są bezpieczne dla zdrowia. Z ich badań wynika, że mogą one wywoływać zmiany w płucach.

Elektroniczne papierosy w krótkim okresie czasu mogą być szkodliwe dla stosujących je osób, przyczyniając się w podobnym stopniu jak zwykłe papierosy do zmian wewnątrz płuc i choroby nowotworowej.

E-papierosy zawierają, bowiem substancje zbliżone do tradycyjnych papierosów - poinformowała Sonia Joaniquet z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologów i Chirurgów Klatki Piersiowej (SEPAR).

Według SEPAR badanie przeprowadzone na zdrowych palaczach oraz osobach niepalących wykazało, że 10-minutowe palenie papierosa elektronicznego osłabia siłę transportowania powietrza przez drogi oddechowe.

Reklama

Elektroniczne papierosy to coraz modniejsza forma na walkę z nałogiem nikotynowym. Są one elektronicznymi urządzeniami inhalacyjnymi przypominającymi formą fajkę lub papierosa.

W wielu krajach ich sprzedaż na rynku nadal nie została uregulowana aktami prawnymi; w niektórych zaś, takich jak np. Brazylia i Kanada, jest zakazana.

Z badań sondażowych w Australii, USA i Wielkiej Brytanii wynika, że aż 80 proc. młodych palaczy stosowało w przeszłości e-papierosy, kierując się przeświadczeniem, że są one zdrowsze od tradycyjnych papierosów.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: e-papieros | palenie tytoniu | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama