Jak zrealizować noworoczne postanowienia? 6 prostych kroków

Postanowienia na nowy rok to wielkie wyzwanie dla każdego z nas. Oto kilka rad, jak wytrwać w noworocznych postanowieniach.

Stwórz listę celów na 2023 roku i wybierz najważniejszy

Pierwszym krokiem w planowaniu celów na 2023 rok jest spisanie ich w postaci krótkich zdań/haseł. Bardzo ważne, aby były one bardzo konkretne. To działa na naszą podświadomość, a jednocześnie w przyszłości łatwo ocenimy, czy cel postanowienia noworocznego został spełniony. I tak na przykład, jeśli zamierzamy schudnąć, to warto sobie zapisać precyzyjnie, jaką wagę zamierzamy osiągnąć i kiedy to ma się stać. Wśród celów na 2023 rok wybierz ten, który jest dla ciebie najważniejszy. 

Postanowienia noworoczne powinny być:

  • osiągalne 
  • realistyczne
  • określone w czasie
  • mierzalne
  • jak najbardziej konkretne

Reklama

Wykonaj pierwszy krok prowadzący do celu

To bardzo ważne, aby jak najszybciej zrobić "pierwszy krok" na drodze do osiągnięcia celu. To może być nawet bardzo drobna rzecz, łatwa i przyjemna, ale powinna nas przybliżać do realizacji noworocznego postanowienia. Nie czekaj z tym - zrób to jeszcze dzisiaj! Dzięki temu będziesz w stanie przełamać w sobie naturalny opór przed pracą nad sobą wynikający z naszego lenistwa. Ten pierwszy krok będzie także dla ciebie znakiem, że już jesteś na drodze do realizacji celu. Tak wyślesz sygnał do swojej podświadomości: zmiana się rozpoczęła.

Rozłóż wyzwanie na etapy

Pamiętaj, aby realistycznie planować działania i rozkładać realizację postanowień noworocznych w czasie. Najlepiej ustalić sobie etapy na drodze dojścia do celu. Niech każdy z nich sprawia, że będziemy bliżej osiągnięcia celu, ale niech nie będzie dla nas zbyt trudny, abyśmy się nie zniechęcili i nie porzucili naszych planów. Warto zapisać sobie nasze plany i regularnie sprawdzać, czy jesteśmy bliżej osiągnięcia celu. Dobry plan pozwoli Ci wytrwać w postanowieniu. Warto umieścić go w widocznym miejscu i zaznaczać realizację poszczególnych punktów. 

Zrób coś każdego dnia!

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby wypracować w sobie pozytywne nawyki, które umożliwią realizację celu. Tu bardzo ważna jest systematyczność. Spróbuj każdego dnia wykonać coś, co będzie choćby mały krokiem na drodze do realizacji postanowienia noworocznego. Spraw, aby stało się to codziennym nawykiem - robisz nawet małą rzecz, która przybliża cię do celu i dzięki temu odczuwasz satysfakcję i radość z mijającego dnia.

Uzyskaj pomoc osób bliskich

Praca nad sobą to największe ze wszystkich wyzwań, które przypomina wspinaczkę na wysoki szczyt. Warto pomyśleć o tym, aby w tej drodze pomogli ci przyjaciele i inne osoby bliskie. Warto im powiedzieć o tym, jakie masz postanowienia noworoczne i w miarę zbliżania się do celu chwalić się swoimi osiągnięciami. Dla wielu osób bardzo korzystne jest namówienie jeszcze kogoś do tego, aby taka osoba także dla siebie sformułowała postanowienie noworoczne takie samo, jak Twoje. Dzięki temu jest możliwe wspólne dopingowanie i wspomaganie. Realizowanie noworocznych postanowień z przyjaciółmi jest przyjemniejsze i może okazać się kluczem do sukcesu.

Wymyśl dla siebie nagrody

Bardzo ważne jest, aby realizacja postanowień noworocznych była dla Ciebie atrakcyjna. Warto pomyśleć o "nagrodach dla siebie", kiedy osiągniemy kolejny etap realizacji celu. Dzięki temu proces pracy nad sobą stanie się atrakcyjny dla naszej podświadomości, a Twój mózg zacznie postrzegać nowe nawyki lub zwyczaje jako "coś przyjemnego". To może być nagroda za określoną liczbę dni bez papierosa lub nauczenie się określonej liczby słówek języka obcego. Warto pamiętać, że nie zawsze uda nam się zrealizować cel w 100 procentach. Jeśli mieliśmy trenować 45 minut dziennie, a trening trwał zaledwie 20 minut, to i tak doceń swoją wytrwałość i obiecaj sobie, że "jutro będzie lepiej". Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność i wykształcenie w sobie dobrych nawyków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy