Reklama

Naukowcy wykazali, że cukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu

Najnowsze badania wskazują, że pacjenci z cukrzycą typu drugiego mieli znaczne gorsze wyniki poznawcze w porównaniu ze zdrowymi osobami na tym samym poziomie wykształcenia i w tym samym wieku.

Badacze przeanalizowali dane medyczne pochodzące od 20 000 osób z brytyjskiego Biobanku. Udowodnili oni, że cukrzyca przyspiesza normalny proces starzenia się mózgu. Dłuższy czas trwania cukrzycy powoduje wyższą neurodegenerację.

Nowe badania dotyczące cukrzycy

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym eLife. Naturalne starzenie się mózgu pacjentów posiadających cukrzycę typu 2 jest przyspieszone o około 26 proc. w porównaniu do osób bez tej przypadłości.

Według badań, cukrzyca typu 2 posiada podobny wzór neurodegeneracji jak naturalne starzenie, ale postępuje szybciej. Nawet normalne starzenie mózgu może być związane ze zmianami w regulacji glukozy przez insulinę w mózgu.

Reklama

Poważne uszkodzenia w strukturze mózgu może wystąpić jeszcze przed identyfikacją choroby. Dlatego też, naukowcy apelują o opracowanie bardziej szczegółowych metod identyfikacji zmian w mózgu spowodowanych cukrzycą.

Badacze zauważają również, że będzie trudno odróżnić normalne starzenie się mózgu od starzenia mózgu spowodowanego lub przyspieszonego przez cukrzycę. W przeprowadzonych badaniach po raz pierwszy porównano bezpośrednie zmiany neurologiczne u zdrowych ludzi w ciągu ich życia, z osobami w tym samym wieku posiadających cukrzycę.

Cukrzyca ma wpływ na starzenie się mózgu

Aby przeprowadzić szczegółowe badania dotyczące cukrzycy, naukowcy wykorzystali największy dostępny zestaw danych dotyczących struktury i funkcji mózgu w całym okresie życia człowieka - były to dane Biobanku z Wielkiej Brytanii. Zebrano informacje dotyczące 20 000 osób w wieku od 50 do 80 lat.

Dane zawierają skany mózgu i pomiary funkcji mózgu osób zdrowych i chorych na cukrzycę typu 2. Naukowcy określili, które zmiany strukturalne i poznawcze są specyficzne dla cukrzyków, a następnie potwierdzili te wyniki, porównując je z metaanalizą prawie 100 innych badań.

Okazało się, że cukrzyca typu 2 powoduje zmiany w funkcjach wykonawczych, takich jak pamięć robocza (jednoczesne przechowywanie i przetwarzanie informacji), uczenie się i elastyczne myślenie. Cukrzycy mieli dalszy 13,1 proc. spadek funkcji wykonawczych poza efektami związanymi z wiekiem, z kolei szybkość przetwarzania informacji zmniejszyła się o 6,7 proc. w porównaniu z osobami w tym samym wieku bez cukrzycy.

W porównaniach skanów MRI, naukowcy odkryli ogólny spadek objętości istoty szarej wraz z wiekiem, zwłaszcza w obszarze prążkowia (striatum), które ma kluczowe znaczenie dla funkcji wykonawczych mózgu. Dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 widoczny był dalszy 6,2 proc. spadek istoty szarej w obszarze prążkowia i w innych regionach mózgu.

- Nasze odkrycia sugerują, że cukrzyca typu 2 i jej progresja mogą być związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, potencjalnie z powodu upośledzonej dostępności energii, powodującej znaczące zmiany w strukturze i funkcji mózgu - mówi Lilianne Mujica-Parodi, dyrektor Laboratorium Neurodiagnostyki Obliczeniowej, z Stony Brook University.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy